[STRONA ARCHIWALNA - VI edycja Konferencji 2021]
Ideą organizatorów Konferencji było zbudowanie instrumentu wspomagającego rozwój określonych obszarów wiedzy, powiązanych z bezpieczeństwem energetycznym. Dzięki zapewnieniu płaszczyzny do dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych, dziennikarzy gospodarczych oraz studentów niewątpliwie przyczyniło się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.
W dwóch dniach Konferencji czynny udział wzięło ponad 190 prelegentów oraz uczestników sesji posterowej, w tym ponad 20 z zagranicy, w tym m.in.:
- dr Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,
- Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
- dr hab. Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości,
- Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,
- Theodore J. Garrish, Były Asystent Sekretarza w Biurze Spraw Międzynarodowych w Departamencie Energii USA (2018-2021),
- David van Weel, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa,
- dr Bryan Wells, Przewodniczący Rady Naukowo-Technologicznej NATO,
- Can Ögütcü, Political and Security Analysis Group, Comprehensive Crisis and Operations Management Centre, NATO SHAPE,
- ppłk rez. Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
- dr Paweł Pikus, Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
- Szymon Byliński, Dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- dr hab. Leszek Jesień, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne,
- Monika Morawiecka, Prezes Zarządu PGE Baltica Sp. z o.o.,
- Dawid Cycoń, Prezes Zarządu, współzałożyciel ML System S.A.,
- Grzegorz Strzelczyk, Prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic S.A,
- Paweł Śliwa, Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.,
- dr Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG S.A.,
- Mateusz Radecki, Wiceprezes Zarządu PERN S.A.,
- Andrzej Bondyra, Wiceprezes Zarządu Agencji Rynku Energii S.A, wydawca portalu Cire.pl,
- Paweł Jakubowski, Prezes Zarządu, Naftoserwis Sp. z o.o.,
- Tymoteusz Pruchnik, Prezes Zarządu Gas-Trading S.A.,
- dr Frank Umbach, Kierownik Centrum Badawczego Europejskiego Klastra na rzecz Klimatu, Energii i Bezpieczeństwa Surowcowego, Uniwersytet w Bonn,
- Michał Horubała, Dyrektor 4Prime Sp. z o.o
Celem VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne − filary i perspektywa rozwoju” było wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką, obejmującą obszar polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii.
Tematyka VI edycji wydarzenia koncentrowała się na transformacji energetycznej, jednocześnie będąc kontynuacją dyskusji naukowych podjętych we wcześniejszych latach. Kluczowe obszary, które zostały poruszone, to: energetyka jądrowa, wodór, materiały kwantowe, morska energetyka wiatrowa, zagrożenia w cyberprzestrzeni, współpraca w cyberbezpieczeństwie, magazynowanie energii, operacje wpływu w kontekście rosyjskich projektów energetycznych, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, infrastruktura energetyczna na Bałtyku, nowe technologie w bezpieczeństwie obiektów sektora energetycznego oraz w lotnictwie cywilnym, a także bezpieczeństwo energetyczne w świecie po pandemii.
W trakcie wydarzenia rozstrzygnięty został także Ogólnopolski Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Laureatem nagrody głównej została gmina Przywidz (województwo pomorskie). Kolejne miejsca zajęły: Potęgowo (województwo pomorskie) oraz Sopot (województwo pomorskie). Kapituła Konkursu przyznała także wyróżnienia w poszczególnych obszarach:
- Inwestor Roku – Potęgowo (województwo pomorskie),
- Innowator Roku – Rzeszów (województwo podkarpackie)
- Propagator Wiedzy o Energii Roku – Lubartów (województwo lubelskie)
Swoje wystąpienie dr Piotr Naimski, keynote speaker Konferencji, skupił wokół zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w trakcie transformacji: „Rewolucje zarządzane politycznie to rzecz niebezpieczna. Wymagają pewnych regulacji, pewnych relacji pomiędzy tymi, którzy decydują a tymi, których te decyzję dotyczą. Mówię to dlatego, że w naszym kraju, w Polsce, mamy szczególnie trudny okres przed sobą. Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Zatem musimy także na poziomie polityczno-administracyjnym sobie uświadomić, że ten węgiel, którego się pozbywamy, musi być czymś zastąpiony. Zastąpiony tym co jest dostępne, a nie tym, co jest wyimaginowane – co jest być może przyszłością, ale na razie tego jeszcze nie ma. W związku z tym w perspektywie, o której możemy myśleć podejmując decyzje, będzie to gaz, energetyka nuklearna i odnawialne źródła energii, które znamy – czyli słońce i wiatr. Równowaga między tymi technologiami, zróżnicowanie między nimi, jest tak samo ważne jak różnicowanie kierunków dostaw surowców energetycznych.”
Następnie swoje przemówienie wygłosił Theodore J. Garrish, w pierwszych słowach podkreślając, że Polska znajduje się na dobrej drodze, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. „Każdy kraj potrzebuje różnorodności dostaw zasobów i źródeł energii, a także dróg transportu, by je uzyskać. Jeżeli energia importowana jest spoza kraju, potrzebna jest konkurencja na rynkach. Różnorodność jest ważna, ale ważne jest również posiadanie podstawowych zasobów źródeł energii. Pod tym względem Polska jest dalekowzroczna, na tyle, że dostrzega znaczenie atomu.”
W pierwszym dniu Konferencji (13 września 2021 r.) odbyło się 12 paneli plenarnych z udziałem 47 prelegentów w formie stacjonarnej oraz 33 prelegentów w formie zdalnej. Sesje plenarne oglądało łącznie 15 200 internautów (2400 na kanale YouTube, 1300 na LinkedIn i 11 500 na platformie Facebook). Prelegenci podjęli tematy z zakresu:
- energetyki jądrowej jako elementu transformacji energetycznej,
- wpływu zmian klimat na bezpieczeństwo transatlantyckie (w języku angielskim),
- wodoru – nowy wyścig,
- morskiej energetyki wiatrowa – szans, wyzwań i zagrożeń,
- transformacji energetycznej Polski,
- operacji wpływu jako stały element towarzyszący rosyjskim projektom energetycznym, krytycznych minerałów (w języku angielskim),
- zagrożeń w cyberprzestrzeni – bezpieczeństwa przemysłowego i bezpieczeństwa energetycznego,
- magazynowania energii,
- bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej (w języku angielskim),
- wyzwań lokalnych w kontekście transformacji energetycznej Polski,
- nowych technologii w lotnictwie cywilnym – drony, napędy i paliwa lotnicze niedalekiej przyszłości, bezpieczeństwo energetyczne infrastruktury lotnictwa cywilnego.
Drugiego dnia, w 24 panelach tematycznych udział wzięło 98 uczestników w formule tradycyjnej oraz 43 online. W trakcie obrad poruszano rozmaite zagadnienia, których tematami były:
- nowe technologie w bezpieczeństwie obiektów sektora energetycznego wobec współczesnych zagrożeń sabotażowych i terrorystycznych,
- bezpieczeństwo energetyczne w świecie post-pandemicznym (w języku angielskim),
- jak zabezpieczyć infrastrukturę energetyczną na Morzu Bałtyckim – przypadek nowych i przełomowych technologii (w języku angielskim),
- materiały kwantowe przyszłością energetyki,
- energetyka i gospodarka w obiegu zamkniętym,
- nezprzewodowa sieć łączności jako kluczowy element bezpieczeństwa funkcjonowania nowoczesnych sieci energetycznych,
- w jaki sposób transformacja energetyczna będzie budowała potęgę w oparciu o geoekonomię?
- projektowanie i organizacja bezpieczeństwa w obiektach energetycznych rozwiązania prawne, organizacyjne i techniczne,
- Bałtyk energetyczną infrastrukturą krytyczną – wyzwania oraz zagrożenia,
- nowoczesne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa stosowane w praktyce,
- wyzwania bezpieczeństwa energetycznego,
- transformacja energetyczna Polski,
- Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego,
- rozwój morskiej energetyki wiatrowej i zwiększenie dostaw gazu ziemnego drogą morską – szansa dla polskiego przemysłu i nauki,
- efektywność energetyczna,
- Współczesne wyzwania zrównoważonego rozwoju,
- BIPV VisiON – building and PV fusion,
- bezpieczeństwo energetyczne,
- wyzwania i możliwości dla rynku wodoru w Europie i USA (w języku angielskim),
- transformacja energetyczna z perspektywy młodzieżowej,
- nowoczesne fotowoltaiczne systemy energetyczne (w języku angielskim).
Dyskusje panelowe w drugim dniu Konferencji oglądało łącznie 13 600 internautów (2450 na kanale YouTube, 950 na platformie LinkedIn i 10 200 na platformie Facebook).
Podsumowując, dwudniowe wydarzenie łącznie obejrzało 28 800 osób, wykorzystując różne dostępne formy przekazu.
This conference is supported by NATO's Public Diplomacy Division
Partnerzy Strategiczni: ML System S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., GK PGNiG
Główny Partner: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Brązowi Partnerzy: Lotos S.A., PERN S.A., EuRoPol GAZ S.A., Towarowa Giełda Energii S.A., MPWiK Rzeszów, IBG Instalbud, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., INTEGRA, OMIS S.A.
Sponsorzy wspierający: Gas Trading S.A., 4Prime, Inżynieria Rzeszów S.A., FAKRO, ICsec S.A., DFE Security, Zakłady Magnezytowe "ROPCZYCE" S.A., Euro-Eko Sp. z o.o.
Partner Instytucjonalny: Agencja Rynku Energii S.A.
Patronat medialny nad VI Konferencją objęli: Polska Agencja Prasowa Biznes, Interia, Centrum Informacji Rynku Energii CIRE.PL, BiznesAlert.pl, Baltic Wind, 24/7Communication, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, EURACTIV.pl, Wprost, WysokieNapiecie.pl, Energetyka24.com, ISBnews, Gram w zielone, GlobEnergia.pl, Green-News.pl, CNG-LNG.pl, Smart-Grids.pl, Biomasa, Miesięcznik Instal, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, European Foreign Affairs, Energetyka, Info OPS Polska, Energia i Recykling, Portal Stoczniowy, Portal Gospodarka Morska, GospodarkaPodkarpacka.pl, Trendy w Energetyce, Teraz Środowisko, Świat OZE, Energetyka Wodna, Forum Polskiej Gospodarki, Energetyka Cieplna i Zawodowa, Energetykacieplna, Elektroinżynieria, Ochrona i Bezpieczeństwo, Rynek Inwestycji, Wodorowy Świat, portalkomunalny.pl, Tankuj LNG, Nowiny24, Mój Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Politechniki, Gazeta Rzeszowa i Okolic, Radio Centrum
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii, Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Czasopisma naukowe współpracujące w ramach VI Konferencji: Sustainability (70 pkt), Rocznik Instytutu Europy Środkowo–Wschodniej (70 pkt), International Agrophysics (70 pkt), Sprawy Międzynarodowe (70 pkt), Journal of Elementology (40 pkt), Studia Wschodnioeuropejskie (40 pkt), Przegląd Europejski (40 pkt), Environment, Development and Sustainbility (40 pkt), Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego (20 pkt), Eastern Review (20 pkt), Energy Policy Journal (20 pkt), Polityka i Społeczeństwo (20 pkt), Studia i Materiały (20 pkt), Instal (20 pkt), Problemy Jakości (20 pkt), Zeszyty Naukowe Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN (5 pkt), Forum Eksploratora (5 pkt), Gaz, Woda i Technika Sanitarna (5 pkt), Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie (5 pkt), Energy Policy Studies (5 pkt)
Filmy prezentujące poprzednie edycje Konferencji:
V edycja Konferencji (2020): https://youtu.be/duPSZAwUQ60
IV edycja Konferencji (2019): https://youtu.be/Zj9R879F5jw
III edycja Konferencji (2018): https://youtu.be/_oiGZvF1Z9Q
II edycja Konferencji (2017): https://youtu.be/uQdUOQkudN0
I edycja Konferencji (2016): https://youtu.be/ti6TYNHr8EM