W IX edycji Konferencji 2024 uczestniczyło 280 osób. W 18 panelach wystąpiło 160 prelegentów, w tym wielu gości z zagranicy.
Uczestnicy reprezentowali 75 ośrodków naukowych i badawczych oraz 80 instytucji i firm, w tym: NATO, 20 podmiotów branży energetycznej, 11 podmiotów administracji publicznej (w tym 5 ministerstw), 8 podmiotów JST oraz podmioty z branży zbrojeniowej, wojskowej, OZE, kolejowej, lotniczej, IT, bezpieczeństwa publicznego, budowlanej, przemysłowej, prawnej, bankowości, a także media branżowe, ogólnopolskie i regionalne.
- 12 partnerów
- 25 patronów medialnych
- 20 patronów honorowych (w tym: Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Doskonała Nauka II".
Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” to jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej, miejsce prezentacji koncepcji, a także dyskusji naukowych i eksperckich.
Organizatorem Konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza (IPE) we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza (PRz) oraz ze wsparciem Zakładu Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Rolę koordynatora realizacji zadań związanych z organizacją Konferencji pełni Instytut Polityki Energetycznej.
Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Wierzymy, że utworzenie płaszczyzny dla przeprowadzenia dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów, przyczynia się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.
Tradycyjnie podczas Konferencji została wręczona Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza. Więcej informacji w zakładce: Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza
W ramach udziału w Konferencji istnieje możliwość publikacji artykułów naukowych w renomowanych czasopismach. Więcej informacji w zakładce: Publikacje w czasopismach
TEMATYKA
Tematyka konferencji poruszała aktualne wyzwania geopolityczne, kontynuując jednocześnie wątki i problematykę obszaru szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego podejmowaną w ostatnich latach. Podjęte dyskusje obejmowały kwestie związane z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów energetycznych, a także rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Ważnym elementem rozmów była analiza wpływu wojny na Ukrainie oraz kryzysu energetycznego na transformację sektora energii, co wpisuje się w szerszy kontekst bezpieczeństwa energetycznego NATO i regionu Morza Bałtyckiego.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej, kwestie dezinformacji w sektorze energetycznym, dekarbonizacja gospodarki z wykorzystaniem paliw alternatywnych, w tym wodoru, a także rozwój energetyki rozproszonej i społeczności energetycznych również znalazły się w centrum uwagi. Podkreślono znaczenie cyberbezpieczeństwa polskiego sektora energetycznego oraz skuteczności działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii, w zgodzie z dyrektywą Energy Performance of Buildings Directive (EPBD).
Dyskutowano także nad przyszłością transportu opartego na technologiach wykorzystujących energię elektryczną, wodór, amoniak i metanol, a także nad współpracą cywilno-wojskową w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Istotnym punktem obrad były wyzwania dla zielonych samorządów oraz rola systemu handlu emisjami ETS2 jako kluczowego narzędzia Unii Europejskiej w procesie dekarbonizacji gospodarki.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się panel plenarny Elastyczne bezpieczeństwo energetyczne dla niskoemisyjnej konkurencyjnej gospodarki, w którym eksperci przedstawili swoje stanowiska i omówili innowacyjne rozwiązania w zakresie transformacji energetycznej, podkreślając kluczowe wyzwania, szanse i zagrożenia, a także wskazując na najlepsze praktyki, co przełożyło się na owocną wymianę wiedzy i doświadczeń.
PARTNERZY i PATRONATY IX KONFERENCJI 2024
PARTNER GENERALNY
PARTNER STRATEGICZNY
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY SREBRNI
PATRONATY HONOROWE
- Minister Spraw Zagranicznych
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
- Narodowa Agencja Poszanowania Energii
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy
- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
- Izba Gospodarcza Gazownictwa
- Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności
- Państwowa Agencja Atomistyki
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Wojewoda Podkarpacki
- Prezydent Miasta Rzeszowa
- Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP (CNT)
- Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
PARTNER MERYTORYCZNY
PARTNERZY BRĄZOWI
PARTNERZY WSPIERAJĄCY
PATRONATY MEDIALNE
- cire.pl
- BiznesAlert.pl
- Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego
- energetyka24.com
- Energetyka Plus
- WysokieNapięcie.pl
- INSTAL
- Teraz Środowisko
- Offshore Wind Poland
- Wiadomości Naftowe i Gazownicze
- Napędy i Sterowanie
- Nowa Energia
- 2k Technologie
- Biznes i Ekologia
- gospodarkaPodkarpacka.pl
- Gazeta Rzeszowa i Okolic
- Magazyn Biomasa
- Energetyka Wodna
- Smart-Grids.pl
- Subiektywnie o finansach
- POLON.pl
- TVP3 Rzeszów
- Polskie Radio Rzeszów
- Czasopismo WSPÓLNOTA
- Radio Centrum
Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030 (RSI WP) jest programem rozwoju stanowiącym uszczegółowienie zapisów Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030, w obszarze rozwoju konkurencyjności i innowacyjności gospodarki oraz kształcenia kadr na potrzeby rynku pracy. Dokument ten wyznacza kierunki regionalnej polityki prowadzonej przez Samorząd Województwa w perspektywie do 2030 roku w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności regionu. Koncentruje się na wyselekcjonowanych i dopasowanych do regionalnych uwarunkowań priorytetowych obszarach rozwojowych, umożliwiając tym samym osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Czasopisma naukowe współpracujące w ramach IX Konferencji:
- Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej – 100 pkt (historia oraz nauki o polityce i administracji, stosunki międzynarodowe)
- Central European Management Journal – 100 pkt (nauki o zarządzaniu i jakości)
- International Agrophysics – 100 pkt (inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki farmaceutyczne; rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, biotechnologia)
- Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu – 70 pkt (historia, nauki o bezpieczeństwie, nauki o polityce i administracji)
- Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego - 40 pkt (inżynieria bezpieczeństwa; nauki o bezpieczeństwie; nauki o polityce i administracji; stosunki międzynarodowe).
- TEKA of Political Science and International Relations - 40 pkt (politologiczna analiza procesów społecznych, gospodarczych, kulturowych i politycznych na poziomie państwa i na poziomie środowiska międzynarodowego)
- Studia i Materiały – 40 pkt (ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne)
- Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie – 20 pkt (archeologia, historia, nauki o kulturze)
- Polityka Energetyczna – 20 pkt (inż. środowiska, górnictwo i energetyka)