III Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd – edycja 2023
Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 listopada 2023 r. w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie
Szanowani Państwo, Drodzy Samorządowcy
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza przy współpracy z:
- Partnerem Generalnym – ARP Agencja Rozwoju Przemysłu SA
- Partnerem Strategicznym – BGK Bank Gospodarstwa Krajowego
- Sponsorem Głównym – PSG Polska Spółka Gazownictwa Spółka z o.o.
- Sponsorem Wspierającym – Metrolog Sp. z o.o.
- Sponsorem Srebrnym – PGE Polska Grupa Energetyczna SA
zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.
>>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY <<<
Termin przyjmowania zgłoszeń: od 7 sierpnia do 31 października 2023 r.
Celem Konkursu jest wyłonienie oraz nagrodzenie gmin najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii, przyczyniających się do realizacji założeń polityki energetyczno-klimatycznej. Konkurs ma za zadanie ugruntowanie i popularyzację wiedzy na temat działań podejmowanych przez samorządy lokalne w zakresie prowadzenia zrównoważonej transformacji energetycznej.
Dodatkowo, projekt nakierowany jest na zwiększanie świadomości w obszarze energetyki i ochrony środowiska wśród lokalnych społeczności, a tym samym zachęcanie mieszkańców regionu do pełnienia roli aktywnych i świadomych użytkowników oraz pobudzania oddolnych ruchów na rzecz przyspieszania modernizacji polskiego sektora energii i poprawy jakości powietrza.
Ocenianie będą następujące obszary działalności:
- Inwestycja Roku z zakresu budownictwa;
- Inwestycja Roku z zakresu transportu;
- Akcja Społeczna Roku, przyczyniająca się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej;
Dodatkowo, Kapituła Konkursu nagrodzi samorządy szczególnie zasłużone w danym obszarze i przyzna wyróżnienia oraz tytuły:
- Energetyczny Inwestor Roku z zakresu Budownictwa;
- Energetyczny Inwestor Roku z zakresu Transportu;
- Propagator Wiedzy o Energii Roku.
Ponadto każda gmina, która uzyska podczas oceny merytorycznej co najmniej 50% możliwych do zdobycia, otrzyma Certyfikat Innowacyjnego Energetycznie Samorządu.
Kolejny raz we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. proponujemy Państwu udział w dodatkowej kategorii Konkursu pn.:
- Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa
Dla gmin, które wezmą udział w kategorii Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa, zostanie zorganizowany 9 października 2023 r. warsztat na temat możliwości pozyskania środków na inwestycje energetyczne, który zostanie przeprowadzony wspólnie przez: Krajową Agencję Poszanowania Energii, Bank Gospodarstwa Krajowego, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Udział w Konkursie jest całkowicie bezpłatny. Zgłoszenia do udziału w Konkursie przyjmowane są do 31 października 2023 r., zaś rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 27 listopada 2023 r. - podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich w Jachrance.
Dziękując Państwu za zainteresowanie i planowany udział w Konkursie, wierzymy, że doceniając działania najefektywniejszych jednostek samorządu terytorialnego oraz odpowiednio je nagradzając i promując w skali całego kraju, przyczynimy się do przyspieszenia procesu zrównoważonej transformacji regionalnych elementów struktury energetycznej. Wydarzenie będzie impulsem dla lokalnych samorządów do większej determinacji w poszukiwaniu i implementowaniu innowacji energetycznych.
Na koniec chcielibyśmy wskazać najważniejsze dla Państwa korzyści w przypadku wzięcia udziału w Konkursie:
- I miejsce: status Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom
- II miejsce: status Vice-Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom
- III miejsce: status drugiego Vice-Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom
- IV – X miejsce: statuetka, dyplom
Ponadto dziesięć gmin, z najwyższą liczbą punktów, jako nominowani do nagrody głównej otrzyma zaproszenie do udziału w uroczystym rozdaniu nagród 27 listopada 2023 r. - podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich w Jachrance.
Każda gmina, która uzyska co najmniej 50 punktów (50% możliwych do zdobycia), otrzyma Certyfikat Innowacyjnego Energetycznie Samorządu.
W celu uhonorowania gmin szczególnie zasłużonych w danym obszarze, Kapituła Konkursu spośród gmin, które uzyskają maksymalną liczbę punktów w poszczególnych obszarach przyzna wyróżnienia trzem samorządom oraz tytuły:
- Energetyczny Inwestor Roku z zakresu Budownictwa wraz ze statuetką i dyplomem,
- Energetyczny Inwestor Roku z zakresu Transportu wraz ze statuetką i dyplomem,
- Propagator Wiedzy o Energii Roku wraz ze statuetką i dyplomem.
Z kolei w ramach kategorii Konkursu Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa, zwycięzca otrzyma tytuł:
Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa, a także statuetkę, dyplom oraz nagrodę główną.
Nagrodę główną stanowi zaproszenie do realizacji przedsięwzięcia tj. procesu inwestycyjnego dla wybranej ciepłowni w oparciu o instrument ELENA bez kosztów wejściowych – tj. gmina nie ponosi kosztów przygotowania dokumentacji inwestycyjnej do transformacji energetycznej ciepłowni (SIWZ, studium wykonalności, doradztwo inwestycyjne) pod warunkiem akceptacji i spełnienia warunków wymaganych do udzielenia wsparcia w ramach instrumentu ELENA.
Co więcej, każdy Uczestnik tej Kategorii, otrzyma prawo uczestnictwa w warsztatach na temat możliwości pozyskania środków z programu ELENA, który przeprowadzi Krajowa Agencja Poszanowania Energii.
Serdecznie zapraszamy!
Filmy:
Zobacz wypowiedź eksperta Agencji Rozwoju Przemysłu Szymona Płońskiego
Zobacz wypowiedź koordynatora konkurs dr inż. Sławomira Steca, eksperta Instytutu Politechniki Rzeszowskiej
Zobacz wypowiedź wójta Przywidza Marka Zimakowskiego, dwukrotnego laureata konkursu