
Organizatorem Konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz ze wsparciem Zakładu Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”. Rolę koordynatora realizacji zadań związanych z organizacją Konferencji pełni Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Wierzymy, że utworzenie płaszczyzny dla przeprowadzenia dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów, przyczyni się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.
Jednym z głównych wątków tegorocznych dyskusji będzie ocena bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analiza zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej w skutek wojny w Ukrainie z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej. Planujemy analizę geoekonomicznego wymiaru kryzysu i kwestii związanych z wykorzystaniem ekonomii do celów politycznych oraz geopolitycznych.

Tematyką VII edycji Konferencji będzie również kontynuacja – podjętej w poprzednich edycjach – dyskusji naukowej o: polityce dostaw gazu ziemnego, ropy naftowej i wodoru; elektromobilności; energetyce wiatrowej offshore; cyberbezpieczeństwie i bezpieczeństwie informacji w sektorze energetycznym; stabilności systemów zaopatrzenia w energię, surowce oraz paliwa w aspekcie współczesnych zagrożeń sabotażowych i terrorystycznych; energetyce jądrowej; odnawialnych źródłach energii; nowych technologiach w sektorze energetycznym ze szczególnym uwzględnieniem magazynów energii; a także o źródłach elastyczności i ich znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego.
Jeden z paneli będzie poświęcony patronowi roku 2022 – Ignacemu Łukasiewiczowi (farmaceuta, przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, który większą część swojego życia spędził właśnie w okolicach Rzeszowa).
Ponadto, podczas Konferencji zostanie rozstrzygnięta II edycja Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd oraz odbędzie się wręczenie Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne. Laureatami do tej pory byli przedsiębiorcy, politycy czy urzędnicy m.in. dr Piotr Naimski, Lars Lilleholt (Minister Energii i Klimatu Królestwa Danii), dr Michał Kurtyka, Piotr Woźniak, Theodore J. Garrish (amerykański menedżer i polityk) czy Dawid Cycoń.
- W tym roku głównym tematem naszych paneli będzie po raz kolejny transformacja energetyczna. Chcemy pokazać nie tylko jej konieczność i nieuchronność ale także korzyści, które można dzięki transformacji osiągnąć – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Transformacja dotyczy każdego obywatela, każdego samorządu, większych i mniejszych przedsiębiorstw, wreszcie całych krajów i podmiotów międzynarodowych jak Unia Europejska. W zagadnienia transformacji wpisują się właściwie wszystkie tematy dotyczące energetyki, jak na przykład prace na rzecz budowy polskiej elektrowni atomowej, gospodarka wodorowa czy elektromobilność.
PARTNERZY i PATRONATY VII KONFERENCJI (2022)
Partner Strategiczny:
Partner Główny:
Partner Srebrny:
Partnerzy Brązowi:
Sponsor Wspierający:
Patronaty Honorowe:
- Minister Aktywów Państwowych
- Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- E.DSO for Smart Grids (European Distribution System Operators)
- Prezes Głównego Urzędu Statystycznego
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Narodowa Agencja Poszanowania Energii
- Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP
- Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Sejmu RP
- Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP
- Wojewoda Podkarpacki
- Marszałek Województwa Podkarpackiego
- Prezydent Miasta Rzeszowa
Patronat Instytucjonalny:
Patronaty Medialne:
- Interia.pl
- Interia BIZNES
- CIRE.pl (Centrum Informacji o Rynku Energii)
- BiznesAlert.pl
- GospodarkaMorska.pl
- WysokieNapięcie.pl
- TVP3 Rzeszów
- Energetyka.plus
- Energetyka Wodna
- Smart-Grids.pl
- CNG-LNG.pl
- gazeo.pl
- BalticWind.EU
- Portal Stoczniowy
- kierunekENERGETYKA.pl
- Energetyka Cieplna i Zawodowa
- Nowa Energia
- Wodorowy Świat
- Energetyka
- Teraz Środowisko
- Wiadomości Naftowe i Gazownicze
- Napędy i Sterowanie
- INSTAL
- GospodarkaPodkarpacka.pl
- Gazeta Rzeszowa i Okolic
- Gazeta Politechniki
- Radio Centrum
Więcej informacji w zakładce: PARTNERZY i PATRONATY
Czasopisma naukowe:
- Central European Management Journal – 100 pkt (nauki o zarządzaniu i jakości)
- International Agrophysics – 100 pkt (inż. mechaniczna, inż. środowiska, górnictwo i energetyka, nauki farmaceutyczne, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia)
- Journal of Elementology – 70 pkt (inż. środowiska, górnictwo i energetyka, nauki medyczne, nauki o zdrowiu, nauki leśne, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, weterynaria, zootechnika i rybactwo, nauki o bezpieczeństwie, nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki o Ziemi i środowisku)
- Studia Wschodnioeuropejskie – 70 pkt (językoznawstwo, literaturoznawstwo)
- Przegląd Europejski – 70 pkt (nauki o polityce i administracji)
- Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego – 40 pkt (nauki o bezpieczeństwie, nauki o polityce i administracji)
- TEKA of Political Science and International Relations – 40 pkt (politologiczna analiza procesów społecznych, gospodarczych, kulturowych i politycznych na poziomie państwa i na poziomie środowiska międzynarodowego)
- Studia i Materiały – 40 pkt (ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne)
- Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie – 20 pkt (archeologia, filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce)
- Modern Management Review – 20 pkt (ekonomia i finanse, nauki o bezpieczeństwie, nauki o zarządzaniu i jakości)
- Polityka Energetyczna – 20 pkt (inż. środowiska, górnictwo i energetyka)
- Zeszyty Naukowe Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk – wydane w formie monografii, rozdział 20 pkt
- Energy Policy Studies – 5 pkt (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o bezpieczeństwie, nauki o polityce i administracji)
Więcej informacji w zakładce: PUBLIKACJE W CZASOPISMACH NAUKOWYCH
Zapraszamy także do obejrzenia podsumowania VI Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju" (2021)