EKSPERCI

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz
Politolog, profesor uczelni w grupie pracowników badawczo - dydaktycznych w Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Energy Policy Studies". Pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego cyklicznej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Laureat stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnego młodego naukowca (2017). Członek Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej (Independent Scientific Evaluation Group, ISEG) programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa" NATO (2022-2024). Recenzent wielu międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych. Specjalizuje się w bezpieczeństwie energetycznym oraz polityce energetycznej państwa.
Lista publikacji: https://mruszel.v.prz.edu.pl/
Kontakt: mruszel@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-1546-6754
prof. dr hab. Andrzej Podraza
Politolog, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych KUL. Główne obszary zainteresowań to stosunki globalne, integracja europejska, relacje transatlantyckie, bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym pojęcie i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego oraz bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni z uwzględnieniem ochrony infrastruktury krytycznej. W przeszłości pracownik naukowy Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House) i ekspert Komisji Europejskiej. Członek Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Członek wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. Wykłady w wielu ośrodkach zagranicznych. Autor wielu publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą, w tym na temat bezpieczeństwa energetycznego i w cyberprzestrzeni.
Kontakt: podraza@kul.pl


dr hab. inż. Adam Szurlej, prof. AGH
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ukończył Wydział Paliw i Energii AGH (obecnie Wydział Energetyki i Paliw). Kierownik studiów podyplomowych: Rynek gazu ziemnego - szanse i bariery rozwoju.Tematyka zainteresowań naukowych jest związana z rynkiem gazu ziemnego, bezpieczeństwem energetycznym, polityką energetyczną oraz szeroko rozumianą gospodarką surowcami energetycznymi. Autor lub współautor ponad 100 publikacji.
Kontakt: szua@agh.edu.pl
ORCID: 0000-0003-3872-9019
dr hab. Tomasz Młynarski, prof. UJ
Politolog, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących problematyki bezpieczeństwa energetycznego, współczesnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji. Autor monografii i artykułów m.in. Bezpieczeństwo energetyczne w pierwszej dekadzie XXI w. Mozaika interesów i geostrategii (2011), Francja w procesie uwspólnotowienia bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej Unii Europejskiej (2013), Energetyka jądrowa wobec globalnych wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i reżimu nieproliferacji w erze zmian klimatu (2016).
Kontakt: tmlynarski@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-7713-6307

kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz
Adiunkt w Katedrze Operacji Morskich w Instytucie Operacji Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Absolwent Akademii Morskiej (Uniwersytet Morski) w Gdyni (Studia Podyplomowe Bezpieczeństwo i Zarządzanie Kryzysowe). Autor kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów z dziedziny działań sił morskich, wykorzystania nowoczesnych technologii autonomicznych w środowisku morskim. Obszar zainteresowań obejmuje także elementy bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz problematykę dostaw surowców energetycznych drogą morską.
Kontakt: r.mietkiewicz@amw.gdynia.pl
ORCID: 0000-0002-3129-7092
dr inż. Tomasz Mirowski
Pracownik naukowy w Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Surowcami i Energią Zakładu Polityki i Badań Strategicznych w Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Zajmuje się tematyką wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności z biomasy, a także gospodarką paliwowo-energetyczną w aspekcie ekonomicznym i środowiskowym, zarówno w energetyce wielkoskalowej, jak i rozproszonej (prosumenckiej). W latach 2001-2014 pracował na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Poza pracą naukową w Instytucie jest także ekspertem od 2009 roku w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w tematyce biopaliw oraz w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym w latach 2007-2013 i 2014-2020 w zakresie Ochrona Środowiska i Odnawialne Źródła Energii oraz Efektywność Energetyczna.
Kontakt: tmirowski@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-4897-9142


dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz
Profesor uczelni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska w Politechnice Rzeszowskiej. Autor i współautor ponad 240 prac naukowych i doniesień konferencyjnych, w tym 28 publikacji indeksowanych w WoS/Scopus. Autor i współautor 8 patentów, 3 wzorów użytkowych i 12 zgłoszeń patentowych na wynalazki z zakresu oczyszczania ścieków. Recenzent w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i Ekspert Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska. Członek Rady Naukowej Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o., Członek Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Rzeszowie. Wykonawca i kierownik kilkunastu projektów badawczych z technologii ścieków i utylizacji odpadów. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje technologię ścieków i utylizację odpadów, efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, technologie bioenergetyczne, w tym technologie biogazowe.
Kontakt: amaslon@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3676-0031
dr Ewa Mataczyńska
Tytuł doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Rozprawa: „Zastosowanie metody DEA do analizy zmian efektywności technicznej regulowanych przedsiębiorstw sieciowych. Na przykładzie krajowych spółek dystrybucji energii elektrycznej". Od 1994 roku zawodowo związana z sektorem elektroenergetycznym. Przedstawiciel PGE Dystrybucja w europejskim stowarzyszeniu E.DSO for Smart Grids jako członek Komitetów: Technology & Knowledge Sharing, Innovation & Research, Regulation and Policy. Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej od 2016 roku. Członek grupy roboczej WG1 Reliable, economic and efficient energy system w ETIP SNET (European Technology & Innovation Platforms, Smart Networks for Energy Transition). Obszar zainteresowań naukowych związany z sektorem elektroenergetycznym, między innymi z regulacyjnymi dla sektora na poziomie UE oraz z rozwojem nowych technologii na rynku energii.
Kontakt: emataczynska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-8367-9914


dr Anna Witkowska
Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o polityce, asystent w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Stypendystka na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Autorka wielu publikacji naukowych, analiz i raportów eksperckich. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje politykę i bezpieczeństwo energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem państw niemieckojęzycznych.
Kontakt: awitkowska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-5184-0902
Koordynator międzynarodowego projektu pt. "Polish-Hungarian Cooperation for Energy Security in the context of Energy Transition and Economy Competitiveness".
dr Honorata Nyga-Łukaszewska,
Ekonomistka, adiunkt w Instytucie Ekonomii Międzynarodowej, Kolegium Gospodarki światowej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Recenzentka międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Zajmuje się w bezpieczeństwem energetycznym, polityką energetyczną, rynkiem gazu ziemnego, dyplomacją gospodarczą i ekonomią międzynarodową.
Kontakt: hlukaszewska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-1615-9991


kmdr ppor. mgr inż. Tomasz Chyła
Pracuje jako starszy wykładowca na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Polskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na rozwoju energii (zwłaszcza odnawialnych źródeł energii i gazu) w kontekście bezpieczeństwa narodowego i wdrażaniu nowoczesnych technologii energetycznych.
ORCID: 0000-0002-3489-1185
Kontakt: tchyla@instytutpe.pl
mgr Dominik Brodacki
Absolwent europeistyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorant w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Główne zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce energetycznej, rynku gazu ziemnego, elektromobilności, a także prawie energetycznym ze szczególnym uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej.
Kontakt: dbrodacki@instytutpe.pl


mgr Przemysław Ogarek
Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych na Politechnice Rzeszowskiej. Członek Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, polityki klimatyczno-energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Kontakt: pogarek@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-0737-2010
MŁODSI EKSPERCI

mgr Jakub Prugar
Absolwent studiów I stopnia na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w specjalności Bezpieczeństwo ekonomiczne. Absolwent studiów II stopnia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Ekonomia w specjalności Ekonomia Usług Biznesowych. Członek Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, geopolityki, ekonomii oraz psychologii społecznej.
Kontakt: jprugar@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-2113-0958
mgr Paweł Węgrzyn
Magister, absolwent studiów II stopnia na kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i ekonomia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Młodszy Ekspert Instytutu Polityku Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Członek Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa i ekonomii.
Kontakt: pwegrzyn@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3645-1343


mgr inż. Paulina Zwolenik
Inżynier, absolwentka studiów I stopnia na kierunku Logistyka, a aktualnie studentka II stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Młodszy Ekspert Instytutu Polityku Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Członkini Studenckiego Koła Naukowego Logistyków „LogON” oraz Koła Naukowego Inżynierii Zarządzania. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, OZE, rynku gazu ziemnego, a także innowacjach wspomagających optymalizację procesów i przepływ w ramach łańcucha dostaw.
Kontakt: pzwolenik@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0001-6154-2194
mgr inż. Jakub Jacyszyn
Inżynier, absolwent studiów I stopnia na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Aktualnie student dwóch kierunków II stopnia na Politechnice Łódzkiej: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz Inżynieria Środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Młodszy Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół szeroko pojętej energetyki i rozwoju odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem technologii biogazowych.
Kontakt: jjacyszyn@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3028-8450


inż. Karol Tałan
Inżynier, absolwent interdyscyplinarnych studiów I stopnia na kierunku Biogospodarka prowadzonych wspólnie przez Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską i Politechnikę Łódzką. Aktualnie student kierunku II stopnia na Politechnice Łódzkiej: Inżynieria Środowiska o spec. Ekologiczne Źródła Energii na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Członek Zarządu Koła Naukowego Biomass na Politechnice Łódzkiej. Młodszy Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień związanych z energetyką, w szczególności energetyką odnawialną ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju energetyki rozproszonej oraz technologii biogazowych i biopaliw.
Kontakt: ktalan@instytutpe.pl
ORCID:
ZESPÓŁ IPE

mgr Anna Kozicka-Kołaczkowska
Autorka powieści „Ekstrawagantki” , felietonów „Rzeczpospolitej”, artykułów teatrologicznych i recenzji naukowych. Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, logopedii ogólnej Uniwersytetu Wrocławskiego, logopedii medialnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz studium emisji głosu Uniwersytetu Wrocławskiego. Właścicielka Laboratorium Kształcenia Głosu i Logopedii Artystycznej „Profesor Higgins.
Kontakt: kozickakolaczkowska@instytutpe.pl
Funkcja: Redaktor działu "Historia sektora energii"
dr inż. Artur Stec
Adiunkt w Zakładzie Ekonomii na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tytuł doktora nauk ekonomicznych z zakresu ekonomii uzyskał na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji z zakresu ekonomii. Od kilku lat pełni funkcję wiceprzewodniczącego komitetu organizacyjnego Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Zajmuje się zagadnieniami związanymi z historią sektora energetycznego oraz ekonomiką turystyki.
Kontakt: astec@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0001-8553-202X
Funkcja: Koordynator Projektów Historii Sektora Energii


dr inż. Sławomir Stec
Ekonomista, adiunkt w Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tytuł doktora nauk ekonomicznych z zakresu ekonomii uzyskał na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ekspert ds. innowacji i innowacyjności. Ekspert ds. transferu technologii. Ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oceniający wnioski w ramach PO WER PO IR. Ekspert Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Ekspert w Rzeszowskim Ośrodku Rozwoju Ekonomii Społecznej. Niezależny Doradca Biznesowy w Podkarpackiej Platformie Wsparcia Biznesu. W latach 2017 – 2019 był Dyrektorem Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej. W latach 2015 – 2016 pełnił obowiązki Dziekana Wydziału Ekonomii, Gospodarki Przestrzennej i Transportu Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle. Autor lub współautor 65 publikacji. Jego obecne zainteresowania naukowe koncentrują się w dziedzinie transportu nisko i zeroemisyjnego, w tym wykorzystanie wodoru.
Kontakt: sstec@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-5645-7507
Funkcja: Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd
mgr inż. Lidia Mazurkiewicz
Absolwent kierunku Ekonomia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie pracownik Zakładu Prawa i Administracji na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Koordynator międzynarodowego projektu pt. "Polish-Hungarian Cooperation for Energy Security in the context of Energy Transition and Economy Competitiveness".
Członek Redakcji Czasopisma Naukowego „Energy Policy Studies”.
Członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
Kontakt: lmazurkiewicz@instytutpe.pl
Funkcja: Koordynator Projektów IPE


dr Jolanta Stec-Rusiecka
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (Wydział Nauk Ekonomicznych UE we Wrocławiu). Obecnie adiunkt w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Doświadczenie w ramach realizacji projektów badawczych i dydaktycznych m.in. dotyczącego wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji w województwie podkarpackim, staży dla studentów oraz wsparcia przedsiębiorczości akademickiej. Współpraca w ramach projektów obejmująca doradztwo indywidualne dla przedsiębiorstw. Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę zarządzania projektami, zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności organizacji.
Funkcja: Koordynator ds. mediów
Kontakt: jrusiecka@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-4273-8743