EKSPERCI IPE

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz
Politolog, profesor uczelni w grupie pracowników badawczo - dydaktycznych w Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Energy Policy Studies". Pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego cyklicznej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju".
Laureat stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnego młodego naukowca (2017). Członek Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej (Independent Scientific Evaluation Group, ISEG) programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa" NATO (2022-2024). Recenzent wielu międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych. Specjalizuje się w bezpieczeństwie energetycznym oraz polityce energetycznej państwa.
Kontakt: mruszel@instytutpe.pl
Lista publikacji: https://mruszel.v.prz.edu.pl/
ORCID: 0000-0003-1546-6754
prof. dr hab. Andrzej Podraza
Politolog, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych KUL. Główne obszary zainteresowań to stosunki globalne, integracja europejska, relacje transatlantyckie, bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym pojęcie i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego oraz bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni z uwzględnieniem ochrony infrastruktury krytycznej.
W przeszłości pracownik naukowy Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House) i ekspert Komisji Europejskiej. Członek Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Członek wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. Wykłady w wielu ośrodkach zagranicznych. Autor wielu publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą, w tym na temat bezpieczeństwa energetycznego i w cyberprzestrzeni.
Kontakt: podraza@kul.pl


dr hab. inż. Adam Szurlej, prof. AGH
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ukończył Wydział Paliw i Energii AGH (obecnie Wydział Energetyki i Paliw). Kierownik studiów podyplomowych: Rynek gazu ziemnego - szanse i bariery rozwoju.
Tematyka zainteresowań naukowych jest związana z rynkiem gazu ziemnego, bezpieczeństwem energetycznym, polityką energetyczną oraz szeroko rozumianą gospodarką surowcami energetycznymi. Autor lub współautor ponad 100 publikacji.
Kontakt: szua@agh.edu.pl
ORCID: 0000-0003-3872-9019
dr hab. Tomasz Młynarski, prof. UJ
Politolog, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących problematyki bezpieczeństwa energetycznego, współczesnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji.
Autor monografii i artykułów m.in. Bezpieczeństwo energetyczne w pierwszej dekadzie XXI w. Mozaika interesów i geostrategii (2011), Francja w procesie uwspólnotowienia bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej Unii Europejskiej (2013), Energetyka jądrowa wobec globalnych wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i reżimu nieproliferacji w erze zmian klimatu (2016).
Kontakt: tmlynarski@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-7713-6307

kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz
Adiunkt w Katedrze Operacji Morskich w Instytucie Operacji Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Absolwent Akademii Morskiej (Uniwersytet Morski) w Gdyni (Studia Podyplomowe Bezpieczeństwo i Zarządzanie Kryzysowe).
Autor kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów z dziedziny działań sił morskich, wykorzystania nowoczesnych technologii autonomicznych w środowisku morskim. Obszar zainteresowań obejmuje także elementy bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz problematykę dostaw surowców energetycznych drogą morską.
Kontakt: r.mietkiewicz@amw.gdynia.pl
ORCID: 0000-0002-3129-7092
dr inż. Tomasz Mirowski
Pracownik naukowy w Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Surowcami i Energią Zakładu Polityki i Badań Strategicznych w Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Zajmuje się tematyką wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności z biomasy, a także gospodarką paliwowo-energetyczną w aspekcie ekonomicznym i środowiskowym, zarówno w energetyce wielkoskalowej, jak i rozproszonej (prosumenckiej).
W latach 2001-2014 pracował na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Poza pracą naukową w Instytucie jest także ekspertem od 2009 roku w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w tematyce biopaliw oraz w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym w latach 2007-2013 i 2014-2020 w zakresie Ochrona Środowiska i Odnawialne Źródła Energii oraz Efektywność Energetyczna.
Kontakt: tmirowski@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-4897-9142


dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz
Profesor uczelni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska w Politechnice Rzeszowskiej. Autor i współautor ponad 240 prac naukowych i doniesień konferencyjnych, w tym 28 publikacji indeksowanych w WoS/Scopus. Autor i współautor 8 patentów, 3 wzorów użytkowych i 12 zgłoszeń patentowych na wynalazki z zakresu oczyszczania ścieków.
Recenzent w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i Ekspert Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska. Członek Rady Naukowej Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o., Członek Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Rzeszowie. Wykonawca i kierownik kilkunastu projektów badawczych z technologii ścieków i utylizacji odpadów.
Obszar zainteresowań naukowych obejmuje technologię ścieków i utylizację odpadów, efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, technologie bioenergetyczne, w tym technologie biogazowe.
Kontakt: amaslon@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3676-0031
dr Ewa Mataczyńska
Tytuł doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Rozprawa: „Zastosowanie metody DEA do analizy zmian efektywności technicznej regulowanych przedsiębiorstw sieciowych. Na przykładzie krajowych spółek dystrybucji energii elektrycznej". Od 1994 roku zawodowo związana z sektorem elektroenergetycznym.
Przedstawiciel PGE Dystrybucja w europejskim stowarzyszeniu E.DSO for Smart Grids jako członek Komitetów: Technology & Knowledge Sharing, Innovation & Research, Regulation and Policy. Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej od 2016 roku. Członek grupy roboczej WG1 Reliable, economic and efficient energy system w ETIP SNET (European Technology & Innovation Platforms, Smart Networks for Energy Transition). Obszar zainteresowań naukowych związany z sektorem elektroenergetycznym, między innymi z regulacyjnymi dla sektora na poziomie UE oraz z rozwojem nowych technologii na rynku energii.
Kontakt: emataczynska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-8367-9914


dr Anna Witkowska
Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o polityce, asystent w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Stypendystka na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.
Autorka wielu publikacji naukowych, analiz i raportów eksperckich. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje politykę i bezpieczeństwo energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem państw niemieckojęzycznych.
Kontakt: awitkowska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-5184-0902
Funkcja: Koordynator międzynarodowego projektu "Polish-Hungarian Cooperation for Energy Security in the context of Energy Transition and Economy Competitiveness"
dr Honorata Nyga-Łukaszewska
Ekonomistka, adiunkt w Instytucie Ekonomii Międzynarodowej, Kolegium Gospodarki światowej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Recenzentka międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych.
Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Zajmuje się w bezpieczeństwem energetycznym, polityką energetyczną, rynkiem gazu ziemnego, dyplomacją gospodarczą i ekonomią międzynarodową.
Kontakt: hlukaszewska@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-1615-9991


dr Justyna Marzec
Politolog, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Autorka i współautorka monografii i artykułów naukowych z zakresu polityki energetycznej. Specjalizuje się w kilku obszarach: polityka energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne, w szczególności w regionie Europy Środkowej, zarządzanie kryzysowe oraz systemy wczesnego ostrzegania.
Kontakt: jmarzec@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0001-6508-0580
Katarzyna Pamuła-Wróbel
Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2015 r. wykładowczyni Studiów Podyplomowych Pomocy Publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Współautorka i współredaktorka książki „Pomoc publiczna dla przedsiębiorców. Wybrane zagadnienia". Ekspertka wspierająca rozwój i wdrażanie prawa pomocy publicznej na Ukrainie, w ramach projektu finansowanego przez Komisję Europejską na rzecz Komitetu Antymonopolowego Ukrainy.
Przez prawie 11 lat pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Departamencie Monitorowania Pomocy Publicznej, gdzie przez ostatnie 4 lata pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora. Posiada wieloletnie doświadczenie w badaniu występowania pomocy publicznej oraz zapewnianiu jej zgodności z rynkiem wewnętrznym. Obecnie pracuje na stanowisku Dyrektora departamentu pomocy publicznej w firmie doradczej Olesiński i Wspólnicy. Zawodowo zajmują ją istotne projekty, które są przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), a także pomoc na energetykę oraz projekty badawczo-rozwojowe. W szczególności wspiera przedsiębiorców w realizacji projektów związanych z technologiami i infrastrukturą wodorową, OZE, rozwojem infrastruktury elektromobilności oraz CCUS.
Uczestniczyła w szeregu postępowań notyfikacyjnych przed Komisją Europejską, a także reprezentowała stronę polską w sprawach skarg oraz monitoringów Komisji Europejskiej. Z sukcesem prowadziła postępowania notyfikacyjne w sprawie IPCEI w sektorze bateryjnym oraz wodorowym, a także pomocy antykryzysowej, w tym tarcz finansowych PFR. Współtworzyła i komentowała prawo unijne oraz krajowe w obszarze pomocy publicznej.
Kontakt: katarzyna.pamula@olesinski.com


kmdr ppor. mgr inż. Tomasz Chyła
Pracuje jako starszy wykładowca na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Polskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na rozwoju energii (zwłaszcza odnawialnych źródeł energii i gazu) w kontekście bezpieczeństwa narodowego i wdrażaniu nowoczesnych technologii energetycznych.
Kontakt: tchyla@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3489-1185
mgr Dominik Brodacki
Absolwent europeistyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorant w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Główne zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce energetycznej, rynku gazu ziemnego, elektromobilności, a także prawie energetycznym ze szczególnym uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej.
Kontakt: dbrodacki@instytutpe.pl


mgr Przemysław Ogarek
Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych na Politechnice Rzeszowskiej. Członek Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, polityki klimatyczno-energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Kontakt: pogarek@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-0737-2010
MŁODSI EKSPERCI IPE

mgr inż. Jakub Jacyszyn
Inżynier, absolwent studiów I stopnia na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Aktualnie student dwóch kierunków II stopnia na Politechnice Łódzkiej: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz Inżynieria Środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół szeroko pojętej energetyki i rozwoju odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem technologii biogazowych.
Kontakt: jjacyszyn@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3028-8450
mgr Paweł Węgrzyn
Magister, absolwent studiów II stopnia na kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i ekonomia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Młodszy Ekspert Instytutu Polityku Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Członek Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa i ekonomii.
Kontakt: pwegrzyn@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-3645-1343


mgr Jakub Prugar
Magister, absolwent studiów I stopnia na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w specjalności Bezpieczeństwo ekonomiczne. Absolwent studiów II stopnia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Ekonomia w specjalności Ekonomia Usług Biznesowych. Członek Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół bezpieczeństwa energetycznego, geopolityki, ekonomii oraz psychologii społecznej.
Kontakt: jprugar@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-2113-0958
inż. Karol Tałan
Inżynier, absolwent interdyscyplinarnych studiów I stopnia na kierunku Biogospodarka prowadzonych wspólnie przez Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską i Politechnikę Łódzką. Aktualnie student kierunku II stopnia na Politechnice Łódzkiej: Inżynieria Środowiska o spec. Ekologiczne Źródła Energii na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Członek Zarządu Koła Naukowego Biomass na Politechnice Łódzkiej.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień związanych z energetyką, w szczególności energetyką odnawialną ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju energetyki rozproszonej oraz technologii biogazowych i biopaliw.
Kontakt: ktalan@instytutpe.pl

ZESPÓŁ IPE

mgr Anna Kozicka-Kołaczkowska
Autorka powieści „Ekstrawagantki” , felietonów „Rzeczpospolitej”, artykułów teatrologicznych i recenzji naukowych. Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, logopedii ogólnej Uniwersytetu Wrocławskiego, logopedii medialnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz studium emisji głosu Uniwersytetu Wrocławskiego. Właścicielka Laboratorium Kształcenia Głosu i Logopedii Artystycznej „Profesor Higgins.
Kontakt: kozickakolaczkowska@instytutpe.pl
Funkcja: Redaktor IPE
dr inż. Artur Stec
Adiunkt w Zakładzie Ekonomii na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tytuł doktora nauk ekonomicznych z zakresu ekonomii uzyskał na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji z zakresu ekonomii. Od kilku lat pełni funkcję wiceprzewodniczącego komitetu organizacyjnego Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Zajmuje się zagadnieniami związanymi z historią sektora energetycznego oraz ekonomiką turystyki.
Kontakt: astec@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0001-8553-202X
Funkcja: Koordynator Projektu Historia Sektora Energii


dr inż. Sławomir Stec
Ekonomista, adiunkt w Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tytuł doktora nauk ekonomicznych z zakresu ekonomii uzyskał na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Ekspert ds. innowacji i innowacyjności. Ekspert ds. transferu technologii. Ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oceniający wnioski w ramach PO WER PO IR. Ekspert Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Ekspert w Rzeszowskim Ośrodku Rozwoju Ekonomii Społecznej. Niezależny Doradca Biznesowy w Podkarpackiej Platformie Wsparcia Biznesu.
W latach 2017 – 2019 był Dyrektorem Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej. W latach 2015 – 2016 pełnił obowiązki Dziekana Wydziału Ekonomii, Gospodarki Przestrzennej i Transportu Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle. Autor lub współautor 65 publikacji.
Jego obecne zainteresowania naukowe koncentrują się w dziedzinie transportu nisko i zeroemisyjnego, w tym wykorzystanie wodoru.
Kontakt: sstec@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0002-5645-7507
Funkcja: Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd
dr Jolanta Stec-Rusiecka
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (Wydział Nauk Ekonomicznych UE we Wrocławiu). Obecnie adiunkt w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Doświadczenie w ramach realizacji projektów badawczych i dydaktycznych m.in. dotyczącego wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji w województwie podkarpackim, staży dla studentów oraz wsparcia przedsiębiorczości akademickiej. Współpraca w ramach projektów obejmująca doradztwo indywidualne dla przedsiębiorstw.
Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę zarządzania projektami, zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności organizacji.
Kontakt: jrusiecka@instytutpe.pl
ORCID: 0000-0003-4273-8743
Funkcja: Koordynator ds. mediów


mgr inż. Lidia Mazurkiewicz
Absolwent kierunku Ekonomia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie pracownik Zakładu Prawa i Administracji na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Koordynator międzynarodowego projektu "Polish-Hungarian Cooperation for Energy Security in the context of Energy Transition and Economy Competitiveness".
Członek Redakcji Czasopisma Naukowego „Energy Policy Studies” i Komitetu Organizacyjnego Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
Kontakt: lmazurkiewicz@instytutpe.pl
Funkcja: Koordynator Projektów IPE