VII Konferencja Naukowa
„Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”
(12-13 września 2022 r.)


Głównym wątkiem tegorocznych dyskusji będzie bezpieczeństwo energetyczne w kontekście transformacji energetycznej. Panele plenarne dotyczyć będą:

  • kierunków rozwoju gospodarki wodorowej,
  • pozycji i roli dużej i małej energetyki jądrowej,
  • morskiej energetyki wiatrowej,
  • zagrożeń hybrydowych dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w kontekście agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę,
  • strategicznej infrastruktury krytycznej a zagrożeń ze strony kampanii dezinformacyjnych,
  • energetyki odnawialnej,

a także oceny bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analizy zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej w skutek wojny w Ukrainie z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej.

Jeden z paneli konferencyjnych będzie poświęcony patronowi roku 2022 – Ignacemu Łukasiewiczowi. Patron Instytutu Polityki Energetycznej – Ignacy Łukasiewicz – to farmaceuta, przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, który większą część swojego życia spędził w okolicach Rzeszowa.

Ponadto, podczas Konferencji zostanie rozstrzygnięta II edycja Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd oraz odbędzie się wręczenie Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne. Laureatami do tej pory byli przedsiębiorcy, politycy czy urzędnicy m.in. dr Piotr NaimskiLars Lilleholt (Minister Energii i Klimatu Królestwa Danii), dr Michał Kurtyka, Piotr WoźniakTheodore J. Garrish (amerykański menedżer i polityk) czy Dawid Cycoń.

 

IKONOGRAFIKA-program-VII_Konferencja_2022-IPE


Tematyka bezpieczeństwa energetycznego w ostatnich miesiącach stała się szczególnie gorąca, czy to przez międzynarodową uwarunkowania gospodarcze, a teraz przez wojnę Rosji z Ukrainą – mówi prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Myślę, że wypracowane dyskusje podczas rzeszowskiej konferencji pozwolą nie tylko lepiej zrozumieć sytuację, ale także wypracować gotowe rozwiązania.

We współpracy z przedstawicielami NATO zorganizujemy panele na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego flanki wschodniej NATO, na przykład dostaw surowców – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu rzeszowskich konferencji. – Ten temat już rok temu był niezwykle ważny, ale w tym roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, stał się głównym zagadnieniem polityki międzynarodowej.

W obliczu rewolucji technologicznej i wszechobecnej informatyzacji infrastruktura krytyczna staje się w większym stopniu podatna na zagrożenia cybernetyczne o charakterze hybrydowym, nie tylko w rozumieniu ataków hakerskich, ale także propagandy i dezinformacji – mówi Maciej Kluczyński, moderator panelu „Strategiczna infrastruktura krytyczna a zagrożenia ze strony kampanii dezinformacyjnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego.

Polem do walki informacyjnej jest internet, w tej chwili przede wszystkim portale społecznościowe – mówi dr Anna Rożej-Adamowicz, Wiceprezes firmy Inseqr, uczestniczka panelu. – Chcę też zwrócić uwagę pewne coraz bardziej widoczne powiązanie, Otóż w tych samych źródłach (profilach, grupach) pojawiają się wpisy pokazujące rzekome zagrożenia ze stromy sieci 5G, następnie sprzeciwiające się szczepionkom, a od kilku miesięcy popierające rosyjską agresję na Ukrainę.

– Wodór będzie jednym z filarów energetyki niskoemisyjnej w Unii Europejskiej. Jego wszechstronne wykorzystanie zwiększy możliwości magazynowania energii oraz bilansowania sieci elektroenergetycznych, a więc będzie kluczowy dla wielu energochłonnych gałęzi gospodarczych – przekonuje moderator panelu wodorowego panelu wodorowego, dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz.

Podkarpacka Dolina Wodorowa jest najbardziej zaawansowanym organizacyjnie przedsięwzięciem – ocenia prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, Prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej – Nasza specjalizacja to zastosowanie wodoru w energetyce i transporcie, w tym w lotnictwie.  Planowane działania obejmują wytwarzanie wodoru oraz tworzenie infrastruktury umożliwiającej jego zastosowanie jako źródło energii w praktyce.

– Wykorzystując doświadczenie spółki w zakresie budowy stacji regazyfikacji i transportu skroplonego gazu LNG obecnie analizujemy możliwości rozwoju na rynku wodoru. Posiadane kompetencje pomogą nam na płynne wejście w nowy, rozwijający się sektor energetyki w Polsce – zapewnia Tymoteusz Pruchnik, prezes Gas-Trading, spółki zajmującej się transportem i logistyką paliw gazowych.

Jesteśmy liderem branży energetyki słonecznej, produkujemy i dostarczamy fotowoltaikę zintegrowaną z budynkami (BIPV). Kompetencje zdobyte przez nas na przełomie kilkunastu lat w zakresie nanopowłok i ultracienkich warstw znalazły zastosowanie w ogniwach wodorowych. Stworzony przez nas w ostatnim czasie elektrolizer wodoru w połączeniu z systemami konwersji energii elektrycznej to kompleksowe, a przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które zapewni niekończące się i zielone źródło energii – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System, kolejny uczestnik panelu. – To pozwoli uniezależnić zarówno systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw. Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu Unii Europejskiej w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej.

panel wodorowy (1500×500 px)


Więcej informacji o programie wkrótce…