HISTORIA SEKTORA ENERGII nr 1/2020 – Nafciarz w czasie zarazy. Ignacy Łukasiewicz (1822 – 2022) Anna Kozicka-Kołaczkowska

wpis w: inne | 0

IPE SLIDER 3

Zapraszamy do lektury HISTORII SEKTORA ENERGII nr 1/2020
– 
Nafciarz w czasie zarazy. Ignacy Łukasiewicz (1822 – 2022) autorstwa Anny Kozickiej-Kołaczkowskiej.

To prawdziwie historia na dziś. Jak sequel, wprawka lub przyczynek do książki o polskim, światowym gigancie, z którego laboratorium na zapleczu apteki wyruszył rollercoaster cywilizacji ropy naftowej. Którego pierwszym powołaniem i drogą do nafty była farmacja.

Gdyż oto inwazja tajemniczych wirusów obraca w gruzy nasz świat. Drwi z książąt i chudeuszy. Kosi równo poczciwych szaraków i niegodziwców. Nie robi wyjątku dla świętych, którzy niosą pociechę i ratunek. Rozwiało się obojętne, pobłażliwe politowanie dla wieków, które nie znały aspiryny ni penicyliny. Stanęliśmy drżący w szpitalnym gieźle z niepewną i głupią miną skrytą za nadrealistyczną „maseczką”. To doświadczenie zagubienia i dezorientacji elit i całych narodów porwanych do makabrycznego tańca wyostrza spojrzenie na sprawy i heroizm zmagań przeszłych pokoleń.

Kiedy więc z dnia na dzień staliśmy się bezbronnymi bohaterami z Bruegla wtłoczonymi w ramy jego „Triumfu śmierci”, gwałconymi widokami stosów plastikowych trumien, wizjami ostatecznych ryzyk i skutków epidemii, tym jaśniej na scenie wyobraźni wyłania się także dzieło takiej, życiowej misji Ignacego Łukasiewicza, jaką była charyzmatyczna walka z drugą w XIX wieku pandemią cholery.

Historia sektora energii nr 1-2020-Nafciarz w czasie zarazy (otwórz PDF)