Spotkanie konsultacyjne – Expo2020 Dubai

wpis w: inne | 0

13 listopada 2020 roku z inicjatywy i z udziałem koordynatora krajowego z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy współuczestnictwie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, odbyło się online spotkanie konsultacyjne reprezentantów instytucji regionu podkarpackiego i przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w wystawie Expo 2020 w Dubaju, której termin przesunięty z powodu pandemii określony jest aktualnie na październik 2021 – marzec 2022.

Podczas Expo 2020 w Dubaju Polska pod ogólną maksymą „Connecting minds, creating future” dysponować będzie własnym, imponującym pawilonem, w którym wszystkie regiony kraju będą miały możliwość zaprezentowania się i promocji swoich walorów i sukcesów technologicznych,

Różnorodność zasobów naturalnych, potencjał gospodarczy i oferta kulturowa regionu podkarpackiego doskonale wpisuje się w ogólne założenia koncepcji aranżacji projektowanego pawilonu polskiego. Województwo Podkarpackie dysponuje ciekawą ofertą praktycznie z zakresu wszystkich proponowanych klastrów wystawy i może stanowić fascynujący i cenny segment ogólnopolskiej narracji, którą autorzy projektu formułują hasłami: Poland. Inspired by nature, A home for creativity, Spirit of ingenuity, Land of plenty, Landscapes of creativity.

Unikalną ofertę Podkarpacia stanowią możliwości skomponowania różnorodnego spektrum postulowanych tematów prezentacji poczynając od walorów natury regionu poprzez promocję postaci Ignacego Łukasiewicza, kulturowe dziedzictwo techniczne zabytków początków światowego przemysłu naftowego i gazowniczego po najnowocześniejsze technologie przemysłu farmaceutycznego. Oferta taka może być szczególnie interesująca dla gości z regionu Expo 2020, z krajów Zatoki Perskiej, a jest także niewątpliwie wyróżniająca Podkarpacie i Polskę na całym świecie.

Szczególnie obiecująca wydaje się w tej mierze koncepcja prezentacji jaką zaproponowało Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Planuje ono instalację imitującą XIX-wieczny szyb naftowy z czasów Ignacego Łukasiewicza w zestawieniu z jednoczesną demonstracją pracy wydobywczej pierwszych górników naftowych. Niewątpliwie, bardzo atrakcyjna wydawałaby się możliwość połączenia tej instalacji z propozycją podkarpackich Lasów Państwowych ukazania  piękna ich natury.

W trakcie dyskusji przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego zreferowały sprawy związane z niepewnymi do końca terminami wystawy, które wciąż zagrożone są niewiadomym przebiegiem pandemii, z czego wynikają problemy w realizacji konkretnego terminarza i preliminarza prac projektowych i logistycznych związanych z przygotowaniem całości projektu. Niezależnie jednak od powyższych utrudnień kontynuowane będą przygotowania koncepcyjne, w tym planowane są kolejne, w miarę stabilizowania się sytuacji, niezbędne konsultacje partnerów polskiej wystawy na Expo2020.

 

Instytut Polityki Energetycznej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza reprezentowała na spotkaniu Anna Kozicka-Kołaczkowska.