Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie dla JST na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

wpis w: inne | 0

Nagrody:

I miejsce: status Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa: Inteligentna wiata przystankowa wyposażona w elektroniczną tablicę zmiennej treści wraz z montażem

II miejsce: status Vice-Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa: ławka fotowoltaiczna wraz z montażem

III miejsce: status drugiego Vice-Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu w Polsce oraz statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa: smart pylon wyposażony w elektroniczną tablicę zmiennej treści wraz z montażem

IV – X miejsce: statuetka, dyplom

Ponadto dziesięć gmin, z najwyższą liczbą punktów, jako nominowani do nagrody głównej otrzyma zaproszenie do udziału w uroczystym rozdaniu nagród podczas VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w dniu 13 września 2021 r.

Każda gmina, która uzyska co najmniej 60 punktów (60% możliwych do zdobycia), otrzyma Certyfikat Innowacyjnego Energetycznie Samorządu.

Każda gmina, która przystąpi do Konkursu, otrzyma Certyfikat Aktywnego Energetycznie Samorządu

W celu uhonorowania gmin szczególnie zasłużonych w danym obszarze, Kapituła Konkursu spośród gmin, które uzyskają maksymalną liczbę punktów w poszczególnych obszarach przyzna wyróżnienia trzem samorządom oraz tytuły:

  • Energetyczny Inwestor Roku wraz ze statuetką i dyplomem
  • Propagator Wiedzy o Energii Roku wraz ze statuetką i dyplomem,
  • Energetyczny Innowator Roku wraz ze statuetką i dyplomem.

 

Szczegółowe informacje o nagrodach:

Smart-Lawka-1I miejsce. Inteligentna wiata przystankowa wyposażona w elektroniczną tablicę zmiennej treści

Fotowoltaiczna wiata przystankowa to kolejny produkt ML System wpisujący się w ideę Smart City. Zasilana energią fotowoltaiczną służy pasażerom komunikacji publicznej jako źródło informacji o odjazdach autobusów lub tramwajów oraz jako osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz czy śnieg. Ten nowoczesny obiekt małej architektury posiada podświetlaną gablotę z rozkładem, monitoring, oświetlenie, ładowarkę do smartfonów i tabletów oraz Wi-Fi. Może być również wyposażony w funkcję samoodśnieżania, podgrzewane siedziska oraz szyby boczne.

Wiata może działać jako autonomiczny system (bez konieczności poboru energii z zewnątrz), wspierany dodatkowo przez akumulatory lub podłączenie do sieci w przypadku potrzeby większego zużycia energii. Panele fotowoltaiczne umieszczane są na dachu lub zastępują ściany wiaty. W tym przypadku stosowane są moduł fotowoltaiczne bezramkowe typu szkło-szkło.  Przezierność modułów i barwa szkła może być dopasowana do wymagań konkretnego projektu. Przystanki o dowolnych wymiarach mogą być wykonane z materiałów konstrukcyjnych takich jak aluminium i stal, podnosząc walory estetyczne i poszerzając ich funkcjonalność.

 

wiata_przystankowaII miejsce. Ławka fotowoltaiczna

Ławka fotowoltaiczna została wyposażona w funkcję zasilania telefonów komórkowych, tabletów i laptopów oraz w moduł Wi-Fi umożliwiający dostęp do Internetu. Dodatkowo może mieć oświetlenie, podgrzewane siedzenia czy funkcję samoodśnieżania. Wszystko to zasilane jest zieloną energią słoneczną, dzięki modułom słonecznym zamontowanym na jej zadaszeniu.

Ławka fotowoltaiczna może działać autonomicznie lub przy opcjonalnym zasilaniu zewnętrznym 230 V. Jej konstrukcja jest oparta o elementy aluminiowe, stal lub klasyczne drewno. W smart ławce zastosowano moduły bezramkowe szkło-szkło wykonane w formie przeziernej lub na bezpiecznym szkle barwionym w masie.

 

 

pylonIII miejsce. Smart pylon czyli nowoczesna tablica, na której można umieszczać informacje, np. rozkład jazdy

Zasilany energią słoneczną Smart Pylon firmy ML System pomaga nie tylko zorientować się w godzinach odjazdu autobusów i tramwajów. Może być również wyposażony w router wifi, monitoring oraz gniazdo do ładowania laptopów, tabletów czy smartfonów. Nie wymaga przy tym dostępu do sieci energetycznej, gdyż pylon może działać na zasadzie autonomicznej instalacji, w której moduły fotowoltaiczne zasilają akumulator. Praca urządzenia nadzorowana jest automatycznie, dzięki czemu wyprodukowana energia fotowoltaiczna jest należycie wykorzystywana.

Gablota informacyjna jest oświetlona w momentach słabej widoczności oraz po zmroku. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia oświetlenia z zastosowaniem najnowszej generacji czujników ruchu lub zmierzchu. Zamiast tradycyjnych, papierowych rozkładów jazdy istnieje możliwość zainstalowania wyświetlacza zmiennej treści ze sterowaniem bezprzewodowym, centralnym lub lokalnym. Dzięki temu pasażerowie będą otrzymywać najbardziej aktualne informacje dotyczące danej linii autobusowej lub tramwajowej.

Urządzenie, które idzie z duchem idei Smart City, wyróżnia się nowoczesnym designem oraz stabilną konstrukcją odporną na warunki atmosferyczne. Może być wyposażone w funkcję samoodśnieżania, dzięki czemu jego konserwacja jest prosta nawet zimą.


 

Szczegółowe informacje o produktach ML System: https://mlsystem.pl/

IPE KONKURS JTS SLIDER 9.cdr01 Strona 1