Benysek: Energetyka jądrowa nie rozwiąże problemów Polski

wpis w: inne | 0

Prof. Grzegorz Benysek – Uniwersytet Zielonogórski podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” (16-17 kwietnia 2018 r.) zorganizowanej przez Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Energetyka jądrowa w Polsce nie rozwiąże żadnego z problemów, które w tej chwili mamy, a tym bardziej przysporzy nam nowych problemów. Takie proste kilka przykładów – nie mamy w Polsce firmy, która ma technologie aby zbudować elektrownie jądrową, czyli to oznacza że uzależnimy się technologicznie od jakiegoś koncernu niepolskiego ( francuskiego, ukraińskiego). Może się to zakończyć sytuacją jaka miała miejsce w przypadku Alstomu, który dostarczył dla nas Pendolino, w  którym do tej pory nie możemy wprowadzić jakichkolwiek zmian, chociażby zamontować WIFI- to jest pierwszy problem, czyli problem zależności technologicznej i to na 40/50 lat, bo nie wchodzimy w tą technologię na kilka/ kilkanaście lat, bo taki jest czas życia elektrowni. Drugi problem, problem bezpieczeństwa energetycznego mówi się że bezpieczeństwo jest bezcenne, a ja zadaje sobie pytanie: jakie problemy z zakresu bezpieczeństwa rozwiązuje nam energetyka jądrowa ? czyli technologicznie żadnego, a czy mamy złoża uranu, na poziomie technologicznym które umożliwiają jego wydobycie. Zdaje się, że są na tyle słabe, że mają niewielką zawartość uranu te nasz złoża, że on nie nadaje się do celów technologicznych czyli będziemy skazani na to, aby kupować, importować uran – nie mamy żadnej fabryki wzbogacenia rud uranu, nie mamy żadnego miejsca, gdzie możemy to wypalone paliwo radioaktywne składować. Czyli kolejny problem uzależnienia się w zakresie pierwotnych źródeł energii, czyli tych rud uranu. Kolejny problem, moim zdaniem, energetyka jądrowa jak i każda energetyka, forma produkcji energii powinna stymulować rozwój przemysłu krajowego i to nie jest czymś nadzwyczajnym. Każdy kraj Francja, Niemcy, bardzo inteligentnie dbają o swój rynek wewnętrzny, dbają o to aby niemieckie pieniądze, francuskie pieniądze, napędzały przemysł niemiecki, natomiast my chcemy wydać 40/50 mld na technologie która nie zasili żadnej polskiej firmy, tylko zasili tylko i wyłącznie firmy z zewnątrz. Czyli tak naprawdę zadłużymy się po to, żeby inne firmy zarobiły sobie, miały zysk. Ostatni aspekt, mówi się że energia z elektrowni jądrowych jest tania-  jest to prawdą . Uwzględnijmy, ze nie bierzemy pod uwagę kosztów inwestycyjnych, kosztów zakupu uranu itd. Produkujemy nawet za 0 zł tą energię. Elektrownia o mocy 1,6 GW, taką chcemy wybudować tj. ok. 6% mocy zainstalowanej krajowym systemie energetycznym. O ile spadną ceny energii w kraju, jeżeli 6% energii będzie taniej albo za 0 zł? O ile groszy spadnie cena jednej kWh? Czyli to jest, moim zdaniem, tylko i wyłącznie branie problemu na naszą głowę, na nasze przyszłe pokolenia nie tylko dla nas, ale również na nasze dzieci i dla naszych wnuków, bo wyjście z technologii nie jest takie proste.

R- Co rozwiąże nasze problemy?

GB- moim zdaniem miks energetyczny, czyli produkcja energii. Szanowni państwo, mamy energetykę opartą o węgiel kamienny, brunatny, tego nie zmienimy z dnia na dzień. Ja się całkowicie z tym zgadzam i tutaj kto twierdzi inaczej, no wydaje się, że nie mówi prawdy, pełnej prawdy. Nie jesteśmy w stanie z minuty na minutę, z roku na rok, przejść z energetyki jądrowej na czyste technologie, dlatego powinniśmy rozwijać energetykę węglową, czystą. Są czyste technologię węglowe, elektrownie na gaz oparte o gaz i temu jest poświęcona ta tutaj konferencja, ale również mówimy o odnawialnym źródła energii, takich jak słońce, jak wiatr, jak biogaz czyli to jest nam w stanie stworzyć taki bilans, zapewnić bilans mocy i energii w systemie energetycznym i ten miks energetyczny jest w stanie nam zapewnić bezpieczeństwo jak i spełnić te wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, takie jest moje zdanie.