Twarde embargo jest być może jedynym sposobem na zerwanie zależności

wpis w: inne | 0

Głównymi zewnętrznymi dostawcami gazu do Niemiec były trzy państwa: Rosja, Norwegia, Holandia. W Holandii spada wydobycie przez to, że złoże się wyczerpuje. Norwegia w ostatnim czasie wyeksportowała do Niemiec bardzo mało gazu. Maksymalnie w ostatnich latach wzrastały natomiast dostawy z Rosji. Średnio rocznie było to 100-120 mld m sześć. przy konsumpcji około 90 mld m sześć.

Gaz służy Rosji jako instrument do wywierania presji politycznej na przywódców europejskich państw. A w skrajnych przypadkach również do osłabiania lub wzmacniania pozycji polityków, co przekłada się na utrzymywanie się ich przy władzy lub też nie..

Twarde embargo jest być może jedynym sposobem na zerwanie zależności […] na wielu interkonektorach, które służą do przesyłu surowca między państwami UE, spółki zależne rosyjskiego Gazpromu mają zarezerwowane znaczące ilości przepustowości. Tak jest np. na granicy Niemiec i Czech, gdzie przepustowość jest zakontraktowana do 2035 r. To oznacza, że jeśli pomiędzy tymi państwami ma być przesłany gaz, to decyduje o tym podmiot, który zakontraktował przepustowość.

Cały wywiad dr hab. Mariusza Ruszel, prof. PRz, Prezesa IPE, dla Money.pl dostępny  tutaj.

[Money.pl – “Dlaczego Niemcy folgują Rosji ws. gazu? To czas, by skończyć z półśrodkami” –8.04.2022]

Logo Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza