„Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Historia…” – podcast #HSE

wpis w: HSE | 0

Gośćmi ostatniego w ramach projektu Historia sektora energii podcastu pt.:

„Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Historia – Teraźniejszość – Przyszłość”

są Prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce - Ryszard Rabski oraz Dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce - Barbara Olejarz. Podcast pojawi się na stronie IPE i na platformach streamingowych 11 listopada br.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza jest w trakcie starań do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy podkreślić, że nie jest w tym procesie osamotnione i wspólnie z innymi tego typu placówkami na świecie jest w stanie szybciej osiągnąć zamierzony cel. Jednym z działań integrujących starania partnerów była organizacja międzynarodowej konferencji w Bóbrce z udziałem partnerów m. in. z Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Ponadto przedstawiciele Muzeum odbywają również wizyty studyjne w podobnych obiektach na świecie. Samo Muzeum natomiast jest już obecnie jednym ze 100 najbardziej rozpoznawalnych w Polsce pomników historii, a  wpis na Listę UNESCO przyniesie korzyści nie tylko dla samego obiektu, ale również dla całego województwa podkarpackiego.

Jakie atuty posiada kompleks w Bóbrce, że pretenduje do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Jest to bowiem nie tylko muzeum, ale również kopalnia, która wydobywa surowiec od ponad 160 lat. Jej założycielem był m. in. Ignacy Łukasiewicz. Powstające w 1961 roku Muzeum powstawało na terenie czynnej kopalni i miało ułatwione zadanie przy zdobywaniu artefaktów, które były na miejscu. Były to m. in. kuźnie, kiwony, itp.  Na terenie kopalni znajdują się także eksponaty, które były nabyte lub powstawały później jak np. stacja CPN (Centrali Produktów Naftowych) czy samochody używane w procesie pozyskiwania i przetwórstwa ropy naftowej. Dla chętnych do zwiedzania Muzeum są przygotowane trzy trasy z przewodnikiem (1, 2 i 3 godzinna), z audio przewodnikiem w 4 językach oraz z aplikacją. Jest też specjalna ścieżka dla dzieci z przygotowanymi dla nich  zagadkami. Dla osób, które mają ograniczenia ruchowe jest możliwość zwiedzania placówki meleksem.

Podcast pojawi się na następujących platformach: YouTube, Spotify, Google Podcasty i Apple Podcast oraz na stronie Instytutu Polityki Energetycznej. 

Sponsorem strategicznym projektu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast partnerem Fundacja PGE.