[STRONA ARCHIWALNA – VII edycja Konferencji 2022]


VI Konferencja Naukowa
„Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”
(13-14 września 2021 r.)

IKONOGRAFIKA-liczby-VII_Konferencja_2022-IPE

Podczas poprzedniej VI edycji Konferencji odbyło się 36 paneli plenarnych i tematycznych, w których udział wzięło ponad 300 uczestników (w tym 190 prelegentów), reprezentujących 55 ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Dwudniowe obrady śledziło łącznie blisko 29 000 internautów. VI edycję Konferencji wsparło 51 Patronów Medialnych oraz aż 20 Patronów Honorowych (w tym m.in.: Prezes Rady MinistrówMinister Klimatu i ŚrodowiskaMinister Aktywów PaństwowychMinister Edukacji i Nauki).

Ubiegłoroczna VI edycja Konferencji (2021) wspierana była przez Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO. Była to jedyna konferencja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju, w organizację której włączyły się struktury Sojuszu.


Ideą organizatorów Konferencji było zbudowanie instrumentu wspomagającego rozwój określonych obszarów wiedzy, powiązanych z bezpieczeństwem energetycznym. Dzięki zapewnieniu płaszczyzny do dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych, dziennikarzy gospodarczych oraz studentów niewątpliwie przyczyniło się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.

Obrady tradycyjnie rozpoczęły się od wręczenia Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza, wręczanej osobom zaangażowanym w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za prowadzenie działań w ramach polsko-amerykańskiego strategicznego dialogu energetycznego, którego celem jest rozwój partnerstwa pomiędzy krajami w sektorze energii otrzymał Theodor J. Garrish, amerykański polityk, urzędnik państwowy i menedżer. Dodatkową Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za wkład w rozwój energetyki odnawialnej, a także zaangażowanie w implementację rozwiązań opartych o ideę zrównoważonego rozwoju otrzymał Dawid Cycoń, prezes spółki ML System S.A.

W trakcie wydarzenia rozstrzygnięty został także Ogólnopolski Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Laureatem nagrody głównej została gmina Przywidz (województwo pomorskie). Kolejne miejsca zajęły: Potęgowo (województwo pomorskie) oraz Sopot (województwo pomorskie). Kapituła Konkursu przyznała także wyróżnienia w poszczególnych obszarach:

  • Inwestor Roku – Potęgowo (województwo pomorskie),
  • Innowator Roku – Rzeszów (województwo podkarpackie)
  • Propagator Wiedzy o Energii Roku – Lubartów (województwo lubelskie)

Dr Piotr Naimski – Keynote Speaker Konferencji – swoje wystąpienie skupił wokół zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w trakcie transformacji: „Rewolucje zarządzane politycznie to rzecz niebezpieczna. Wymagają pewnych regulacji, pewnych relacji pomiędzy tymi, którzy decydują a tymi, których te decyzję dotyczą. Mówię to dlatego, że w naszym kraju, w Polsce, mamy szczególnie trudny okres przed sobą. Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Zatem musimy także na poziomie polityczno-administracyjnym sobie uświadomić, że ten węgiel, którego się pozbywamy, musi być czymś zastąpiony. Zastąpiony tym co jest dostępne, a nie tym, co jest wyimaginowane – co jest być może przyszłością, ale na razie tego jeszcze nie ma. W związku z tym w perspektywie, o której możemy myśleć podejmując decyzje, będzie to gaz, energetyka nuklearna i odnawialne źródła energii, które znamy – czyli słońce i wiatr. Równowaga między tymi technologiami, zróżnicowanie między nimi, jest tak samo ważne jak różnicowanie kierunków dostaw surowców energetycznych.

Następnie przemówienie wygłosił Theodore J. Garrish, w pierwszych słowach podkreślając, że Polska znajduje się na dobrej drodze, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. „Każdy kraj potrzebuje różnorodności dostaw zasobów i źródeł energii, a także dróg transportu, by je uzyskać. Jeżeli energia importowana jest spoza kraju, potrzebna jest konkurencja na rynkach. Różnorodność jest ważna, ale ważne jest również posiadanie podstawowych zasobów źródeł energii. Pod tym względem Polska jest dalekowzroczna, na tyle, że dostrzega znaczenie atomu.


Materiały pokonferencyjne – VI Konferencja (2021):

>> Fotorelacja z wydarzenia

>> Księga abstraktów (ISBN: 978-83-958517-1-1)

>> Księga posterów (ISBN: 978-83-958517-0-4)


Zapraszamy do obejrzenia podsumowania VI Konferencji Naukowej “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” (2021)


Filmy prezentujące poprzednie edycje Konferencji:

>> V edycja Konferencji (2020): https://youtu.be/duPSZAwUQ60

>> IV edycja Konferencji (2019): https://youtu.be/Zj9R879F5jw

>> III edycja Konferencji (2018): https://youtu.be/_oiGZvF1Z9Q 

>> II edycja Konferencji (2017): https://youtu.be/uQdUOQkudN0 

>> I edycja Konferencji (2016): https://youtu.be/ti6TYNHr8EM 


Podczas VI edycji Konferencji współpracowali z nami:

Partnerzy Strategiczni: ML System, PGE Polska Grupa Energetyczna, GK PGNiG

Główny Partner: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Srebrni Partnerzy: OGP GAZ-SYSTEM, PKN ORLEN, Polska Spółka Gazownictwa, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Olesiński i Wspólnicy, Asseco Poland, Electro Marine Service

Brązowi Partnerzy: Lotos, PERN, EuRoPol GAZ, Towarowa Giełda Energii, MPWiK Rzeszów, IBG Instalbud, Agencja Rozwoju Przemysłu, INTEGRA, OMIS

Sponsorzy Wspierający: Gas Trading, 4Prime, Inżynieria Rzeszów, FAKRO, ICsec, DFE Security, Zakłady Magnezytowe “ROPCZYCE”, Euro-Eko

Partner Instytucjonalny: Agencja Rynku Energii

Patroni Medialni: Polska Agencja Prasowa Biznes, Interia, Centrum Informacji Rynku Energii CIRE.PL, BiznesAlert.pl, Baltic Wind, 24/7Communication, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, EURACTIV.pl, Wprost, WysokieNapiecie.pl, Energetyka24.com, ISBnews, Gram w zielone, GlobEnergia.pl, Green-News.pl, CNG-LNG.pl, Smart-Grids.pl, Biomasa, Miesięcznik Instal, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, European Foreign Affairs, Energetyka, Info OPS Polska, Energia i Recykling, Portal Stoczniowy, Portal Gospodarka Morska, GospodarkaPodkarpacka.pl, Trendy w Energetyce, Teraz Środowisko, Świat OZE, Energetyka Wodna, Forum Polskiej Gospodarki, Energetyka Cieplna i Zawodowa, Energetykacieplna, Elektroinżynieria, Ochrona i Bezpieczeństwo, Rynek Inwestycji, Wodorowy Świat, portalkomunalny.pl, Tankuj LNG, Nowiny24, Mój Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Politechniki, Radio Centrum

Patroni Honorowi: Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Partnerzy - VI Konferencja