Radosław Kwiecień (BGK) – aby rozwijać się gospodarczo, musimy być niezależni energetycznie

wpis w: inne | 0

Wojciech Jakóbik – redaktor naczelny BiznesAlert:

W jaki sposób BGK angażuje się w finansowanie transformacji energetycznej? Czy podejście banku zmieniło się ze względu na wybuch wojny w Ukrainie?

Radosław Kwiecień – członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:

Wojna uświadomiła nam, że dzisiaj, aby rozwijać się gospodarczo, musimy być niezależni energetycznie – nie tylko w kontekście źródeł pozyskiwania tej energii, ale także technologii. BGK jako polski bank rozwoju realizuje swoją misję, aby wspierać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Ponadto jednym z naszych programów modelu biznesowego jest Bezpieczeństwo Strategiczne, w którym obszar energetyki jest kluczowy. Wspieramy finansowanie w zeroemisyjne źródła energii, m.in. fotowoltaikę czy wiatraki. Biorąc pod uwagę sam offshore, nakłady inwestycyjne mają wynieść 154 mld zł.

Wojciech Jakóbik:

Czy bank w obszarze energetyki planuje działania w wymiarze regionalnym, np. z uwzględnieniem krajów Trójmorza?

Radosław Kwiecień:

Współpracujemy z innymi bankami rozwoju z regionu Trójmorza. W czasie wojny bardzo ważnym elementem dla bezpieczeństwa energetycznego jest solidarność. W walce przeciwko agresorowi musimy działać razem, stąd też dyskusje o interkonektorach czy wspólnej polityce związanej z gazem czy offshore’m. Tutaj widzę olbrzymie pole do współpracy. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – samorządy. One mają ogromną rolę do odegrania w aspekcie energetyki lokalnej, czyli przede wszystkim ciepłownictwa. W ofercie BGK jest kilka programów termomodernizacyjnych. Ponadto mamy też specjalne produkty – gwarancyjne i finansowe – dla sektora ciepłowniczego.


12.09.2022 r. Panel plenarny: Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie.

FIPR 2022 BANERY_WWW 1.cdr22 780x150