VI Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd – edycja 2026

wpis w: inne | 0

Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie gmin, które w sposób systemowy, innowacyjny i trwały realizują działania na rzecz transformacji energetycznej oraz wzmacniają lokalne bezpieczeństwo energetyczne.

W tegorocznej edycji doprecyzowano możliwość zgłaszania przedsięwzięć realizowanych przez gminy również za pośrednictwem spółek komunalnych oraz innych podmiotów zależnych, w których samorząd posiada udziały. Zmiana ta odzwierciedla praktykę funkcjonowania nowoczesnych samorządów, w których działania inwestycyjne i operacyjne realizowane są często poprzez wyspecjalizowane podmioty komunalne.

Podkreślamy, że uczestnikami Konkursu pozostają wyłącznie gminy. Rozszerzenie formuły umożliwia jednak pełniejsze pokazanie skali i kompleksowości działań podejmowanych przez samorządy w obszarze:

  • budownictwa,
  • transportu,
  • ciepłownictwa,
  • akcji społecznych,
  • energetyki lokalnej i obywatelskiej.

Laureat nagrody głównej – „Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd Roku” – wyłaniany jest w oparciu o ocenę kompleksowości i trwałości działań transformacyjnych gminy. Niezależnie od nagrody głównej Kapituła może przyznać wyróżnienia tematyczne.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi podczas XI Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TEGOROCZNEJ EDYCJI:

https://www.instytutpe.pl/konkurs-jst-2026/formularz/