Podsumowanie debaty z udziałem Eksperta IPE

wpis w: inne | 0

W weekendowym wydaniu (5-7 lutego 2021 r.) Dziennika Gazety Prawnej ukazało się podsumowanie debaty “Zielona Polska – wyzwanie dla firm, rolników i rządu”, w której udział brała dr Anna Kucharska – Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza.

Podczas debaty poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Zielona Polska jako element europejskiego Zielonego Ładu. W jakich dziedzinach czekają nas największe wyzwania, jak przeprowadzić sprawiedliwą transformację energetyczną i jakie mogą być jej koszty?
  • Transformacja energetyczna to nie tylko wielkie elektrownie. Co robić, by transformacja energetyczna „zeszła w dół”? Kto powinien ponosić koszty wsparcia osób i społeczności zmagających się z „ubóstwem energetycznym”? Czy rząd przygotowuje instrumenty, które pozwolą gminom bardziej zaangażować się w program Czyste Powietrze?
  • Jak powinna wyglądać współpraca samorządu, przedsiębiorców, rządu, NGO i instytucji unijnych aby transformacja energetyczna regionu zakończyła się sukcesem? Jakie rozwiązania należy wdrożyć w pierwszej kolejności w celu poprawy efektywności energetycznej śląskich domów?
  • Zielony ład w rolnictwie – co to oznacza? Strategie „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” oznaczają m.in. objęcie ochroną 30% powierzchni UE, zmniejszenie o połowę stosowania pestycydów w rolnictwie, przywrócenie swobodnego przepływu rzek czy nasadzenie 3 mld drzew. 40 proc. budżetu wspólnej polityki rolnej ma być przeznaczone na cele środowiskowe Co to oznacza dla polskich producentów rolnych i firm?
  • Zielony Ład to technologia. Eliminacja węgla z energetyki oraz stopniowe odchodzenie od ropy i gazu oznaczają nie tylko konieczność zastąpienia ich technologią wodorową czy OZE. Czy takie technologie powinny doczekać się podobnego wsparcia ze strony rządu i samorządów jak np. domowa fotowoltaika?

Podsumowanie debaty DGP