Podcast #14 – dr inż. Artur Stec

wpis w: inne | 0

Ignacy Łukasiewicz ma nową biografię z okazji Roku Łukasiewicza

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza. To okazja do wielu inicjatyw społecznych, upamiętniających i promujących tę postać. Był człowiekiem o wielu talentach, co starają się podkreślić autorzy książki. Grupa badaczy skupiona wokół Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza przygotowała biografię bohatera. A był to przecież człowiek o wielu talentach, co starają się podkreślić autorzy książki.

8 marca 2022 roku przypada dwusetna rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Ten wielki Polak stał się w XIX wieku pionierem rozwoju przemysłu naftowego nie tylko na obszarze Galicji, ale również na świecie.

Młody Ignaś ukończył gimnazjum w Rzeszowie, po czym uczył się zawodu w aptece Antoniego Swobody w Łańcucie. Powrócił do Rzeszowai rozpoczął działalność niepodległościową, współpracując przy przygotowaniu powstania z Edwardem Dembowskim (wybuchło w 1846 r.). Aresztowany przez Austriaków spędził prawie dwa lata w więzieniu w Rzeszowie i we Lwowie.

Po opuszczeniu miejsca odosobnienia Ignacego Łukasiewicza kontynuował pracę w aptece, ale już nie w Rzeszowie, tylko we Lwowie u Piotra Mikolasha („Pod Złotą Gwiazdą”). To tam wraz z Janem Zehem rozpoczął pracę nad frakcjonowaniem ropy naftowej. Opracowali oni metodę otrzymywania nafty, dzięki wyeliminowaniu najlżejszych frakcji, co – dzięki podwyższeniu temperatury samozapłonu – uczyniło preparat bezpieczniejszym w użyciu. Dodatkowo nafta pozbawiona ciężkich składników nie kopciła przy spalaniu.  Następnie, dzięki Łukasiewiczowi. znany lwowski blacharz Adam Bratkowski skonstruował lampę naftową.

W latach 50-tych XIX wieku Łukasiewicz zaczął pomału odchodzić od zawodu aptekarza, stając się nafciarzem. Ze Lwowa przeniósł się do Gorlic (obecnie województwo małopolskie), potem do Jasła, by ostatecznie osiąść w Chorkówce (obydwie miejscowości w obecnym województwie podkarpackim). Był współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce tworząc nieformalne przedsiębiorstwo z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą Zrenckim. Z inicjatywy Łukasiewicza powstawały kolejne kopalnie ropy naftowej oraz destylarnie.

Był on jednocześnie innowatorem i menedżerem – mówi dr inż Artur Stec, badający życie i działalność Ignacego Łukasiewicza. – Wdrażał liczne inicjatywy podnoszące poziom dobrobytu mieszkańców jak organizacja kas gminnych czy udzielanie pożyczek.

Pod koniec życia zaangażował się w działalność polityczną i został posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie (lokalnego parlamentu Galicji).

Warto dodać, że dość egzotyczny, ze współczesnej perspektywy, wydawać się może związek małżeński Ignacego Łukasiewicza. Otóż poślubił on swoją siostrzenicę. Mimo różnicy wieku tworzyli udane małżeństwo

Autorzy książki pt. „Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę” w przystępnej i ciekawej formie rozwijają wspomniane wątki, starając się ukazać postać Ignacego Łukasiewicza wielowymiarowo. Dodatkowo jeden z rozdziałów poświęcili przybliżeniu czytelnikowi realiów gospodarczej codzienności Galicji II połowy XIX wieku, natomiast w aneksie przypomnieli, że nie tylko Łukasiewicz z Polaków zasłużył się dla rozwoju światowego przemysłu naftowego, ale również Witold Zglenicki.

– Nasza książka najpierw ukazała się po angielsku, co pozwoliło dotrzeć szerszego grona czytelników – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza. – W naszej książce pokazujemy, że początki przemysłowego wykorzystania ropy naftowej miały miejsce na ziemiach polskich, w ówczesnej Galicji.

Książka wydana została przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Biografie Sławnych Ludzi. Autorami są: prof. dr hab. Piotr Franaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr Anna Kozicka-Kołaczkowska z Instytutu Polityki Energetycznej, dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej oraz dr hab. Grzegorz Zamoyski, prof. Politechniki Rzeszowskiej. Partnerem wydania są firmy z sektora energetyki PERN S.A. i Gaz-System S.A.

Więcej informacji w Podcast nr 14 – dr inż. Artur Stec – Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Polityka Energia Klimat to podcast przygotowywany przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Eksperci think tanku, jak i zaproszeni goście mówią o najważniejszych sprawach dotyczących sektora energetycznego, komentują bieżące wydarzenia, charakteryzują szersze trendy.

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/

IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV