5 czerwca 2025 r. w Urzędzie Miejskim w Boguchwale eksperci Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza zaprezentowali gotową koncepcję spółdzielni energetycznej dla gminy Boguchwała. Jej wdrożenie ma przyczynić się do rozwoju społeczności energetycznych w gminie, umożliwiając mieszkańcom, instytucjom oraz przedsiębiorstwom współpracę na rzecz lokalnej produkcji i konsumpcji energii.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Boguchwała:
– dr Wiesław Kąkol, burmistrz gminy Boguchwała
– Paweł Midura, wiceburmistrz
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, realizator projektu, reprezentowali:
– dr hab. Mariusz Ruszel, prof. uczelni, Prezes Instytutu,
– dr inż. Sławomir Stec, Ekspert ds. energetyki lokalnej.
“Spółdzielnie energetyczne w gminach stanowią istotny element przyspieszający proces transformacji energetycznej na poziomie lokalnym. Zwiększają konkurencyjność gospodarki, poprawiają odporność energetyczną oraz jakość życia mieszkańców, w tym powietrza, którym oddychają. Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oferuje pełne wsparcie dla gmin, społeczności lokalnych oraz spółdzielni energetycznych na każdym etapie rozwoju lokalnych inicjatyw energetycznych“. mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. uczelni, Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza.
Burmistrz Boguchwały podczas spotkania podkreślił:
– Chcemy utworzyć spółdzielnię na początek z udziałem gminy i spółek gminnych, potem z dołączyliby się przedsiębiorcy, a na koniec mieszkańców – mówi Wiesław Kąkol.
W opinii burmistrza główny plus założenia spółdzielni, to możliwość dzielenia się nadwyżkami prądu w czasie rzeczywistym, czyli zagospodarowania tego, co nie jest zużywane.
Opracowanie koncepcji to I etap rządowego programu. Etapy II i III to już konkretne inwestycje w odnawialne źródła energii.
– Z opracowanego dla nas raportu wynika, że możemy obniżyć rachunki z sieci o 75 proc., a to dla budżetu gminnego dużo – mówi burmistrz Wiesław Kakol. – W naszym przypadku oświetlenie dróg i ulic gminnych w skali roku pochłania jedną gigawatogodzinę.
Gmina ma w planach ma m.in. wiatraki z pionowym obrotem oraz farmę fotowoltaiczną.
Wdrożenie koncepcji spółdzielni energetycznej w Gminie Boguchwała stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i większej niezależności energetycznej, dając przykład innym gminom, jak efektywnie współpracować na rzecz wspólnej przyszłości energetycznej.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą IPE: www.instytutpe.pl/oferta/spoldzielnia-energetyczna/