Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz, Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza wyraził swoje poparcie dla projektu LIFE Clean-Air
Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), w 2022 roku 96% mieszkańców miast było narażonych na stężenia pyłu PM2,5 przekraczające zalecenia WHO, co w 2021 roku przyczyniło się do 253 000 przedwczesnych zgonów w Europie. Zanieczyszczenia te są powiązane z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, co ma wpływ na zdrowie obywateli i systemy opieki zdrowotnej.
W odpowiedzi, wiele miast wprowadziło protokoły awaryjne, jednak są one reaktywne i uruchamiane dopiero po przekroczeniu progów zanieczyszczeń. Skuteczniejsza ochrona wymaga wcześniejszych działań i prognozowania zanieczyszczeń.
Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz, Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza wyraził swoje poparcie dla projektu LIFE Clean-Air. Projekt zwraca uwagę na poprawę jakości powietrza w gminach UE poprzez opracowanie map drogowych i modeli predykcyjnych zanieczyszczeń.
Projekt LIFE CLEAN-AIR promuje wdrażanie lokalnych planów ochrony powietrza oraz wiarygodnych systemów predykcyjnych, co pozwoli na skuteczniejsze działania prewencyjne i ochronę zdrowia publicznego. Planowane są demonstracje tego podejścia w czterech europejskich miastach, wspierane przez lokalne władze, z naciskiem na aktywne zaangażowanie obywateli w poprawę jakości powietrza. Jest to walka z zanieczyszczeniami od podstaw, na poziomie lokalnym oraz regionalnym. Czyste powietrze to podstawa dobrego samopoczucia obywateli.