Bocoń: Calibron – nowoczesne mobilne laboratorium rzeszowskiej firmy GC Energy

wpis w: inne | 0

Krzysztof Bocoń – GC Energy podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” (16-17 kwietnia 2018 r.) zorganizowanej przez Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Dziennikarz Adam Cyło: Stoimy przed samochodem, który jest – no czym jest? Mobilnym laboratorium, czy tak?

Krzysztof Bocoń: Tak, jest to laboratorium szybkiego reagowania stworzone właśnie na potrzeby przemysłu.

Dziennikarz Adam Cyło: Przemysłu jakiego? Np. Energetycznego?

Krzysztof Bocoń: Tak, jest to przemysł energetyczny. Czyli elektrownie, elektrociepłownie, również gazoporty, bo wybudowaliśmy, braliśmy udział w budowie gazoportu w Świnoujściu, gazoportu we Francji, również jeżeli chodzi tutaj o część chemiczną, petrochemiczną są to Polskie rafinerie i zakłady chemiczne, również gdzieś po całej Europie. I nie tylko. Różnego rodzaju przemysł, bo naprawdę laboratorium jest bardzo funkcjonalne. Moduły, które widzimy tam na końcu, możemy dowolnie konfigurować i możemy trafiać do różnego rodzaju klientów.

Dziennikarz Adam Cyło: Jakie badania mogą być prowadzone za pomocą tego laboratorium?

Krzysztof Bocoń: Może odpowiem, z jakich działów się składa, bo właśnie na tym polega jego innowacyjność. Jest to dział AKP, czyli Aparatura Kontrolno-Pomiarowa, w tym zakresie możemy w bardzo szerokim spektrum badać różnego rodzaju przetworniki, termopary, ciśnienie, temperatury, różne wielkości fizyczne, które tak naprawdę decydują o funkcjonowaniu i o procesach na elektrowniach, rafineriach, gazoportach. Druga część – elektryczna – czyli, w bardzo szerokim również zakresie badamy wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne: transformatory, rozdzielnice, kable. Czy część telekomunikacyjna każdy z segmentów przemysłowych również zawiera światłowody, sieci LANowe , które są nieodzowne do funkcjonowania takiego zakładu czy obiektu. Dodatkowo jeszcze jest część, którą widzimy tam na końcu, jest to moduł przystosowany do badania zaworów bezpieczeństwa i regulacyjnych. Część stricte, można powiedzieć, mechaniczna ale z racji tego, że bardzo często jest w części tej aparatury kontrolno-pomiarowej, również właśnie wyposażyliśmy Calibrona w ten moduł, bo widzimy takie zapotrzebowanie, żeby ta usługa była naprawdę kompleksowa. Dodatkowo, to jest też, jakby rzecz odróżniająca nas od innych firm, które zajmują się serwisem i utrzymaniem ruchu jest, są urządzenia, które nie tylko mogą zdiagnozować usterkę ale również analizować, jakby starzenie się danego, izolacji czy danego urządzenia i możemy reagować zanim to uszkodzenie wystąpi.

Dziennikarz Adam Cyło: Jak wyglądały tego typu usługi nim wprowadziliście Calibrona, ile to trwało dni, ile to angażowało, jak wyglądało logistycznie, ile to angażowało ludzi? W czym, na czym polega innowacyjność tego? Oprócz tego, że jest to najnowocześniejsze w technologii.

Krzysztof Bocoń: Przede wszystkim, że każda z tych branż była dzielona. A jak wiemy z naszego kilkunastoletniego doświadczenia, tak najczęściej, usterki takie niewyjaśnione pojawiają się na styku tych branż. Łącząc te cztery jakby działy, jesteśmy w stanie zareagować na wszelkiego rodzaju usterki i je szybciutko usunąć i to co tu powiedziałem wcześniej, również, jeżeli robimy to, jak dozujemy badamy sukcesywnie dany obiekt, to możemy przewidzieć tendencję starzenia się czegoś i zapobieganie wymianom awaryjnym tylko np. podczas planowanych jakichś tam serwisów.

Krzysztof Bocoń: Są to właśnie bardzo nowe, urządzenia innowacyjne, które dopiero wchodzą na, pojawiają się na rynku polskim np. do badania zaworów bezpieczeństwa, mało tego, że dojeżdżamy i możemy to zrobić na miejscu, dodatkowo możemy też, taki zawór sprawdzić bez demontażu go z instalacji. Nawet rozmawiając z jakimiś środowiskami naukowymi, to i w tym względzie widzimy, że taki produkt  naprawdę jest potężnym narzędziem w eksploatacji no i bardzo innowacyjnym.