Atomowa Dyplomacja. Konferencja o bezpieczeństwie energetycznym i przyszłej roli atomu w polskiej energetyce

wpis w: inne | 0

Baner AD

Czy Polsce potrzebna jest transformacja energetyczna? Czy powinnyśmy odejść od węgla? Czy Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w projekcie ,,Atomowa Dyplomacja” Instytutu Dyplomacji Gospodarczej. Odejście od starych paliw kopalnianych jest widoczne w coraz większej liczbie państw rozwiniętych. OZE nie jest w stanie ich zastąpić czy zrównoważyć. Stabilną i czystą “zieloną” energię elektryczną mogą natomiast zapewnić elektrownie jądrowe.

Dalsze zwlekanie w tej kwestii poskutkuje wysokimi podwyżkami kosztów życia obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też Instytut Dyplomacji Gospodarczej zamierza zaktywizować potrzebną dyskusję na ten temat. Cel chce zrealizować poprzez liczne artykuły, wywiady, analizy. Instytut zorganizuje także webinaria z ekspertami oraz spotkania edukacyjne w formie warsztatów dla uczniów liceum.

Z inicjatywy Instytutu odbędą się także dwie konferencje dotyczące tego zagadnienia, w których udział wezmą przedstawiciele ze świata nauki, biznesu i kół rządowych. Projekt zostanie zwieńczony raportem pt. „Atomowa Dyplomacja”, pióra dr Aleksandra Olecha i mgr Natalii Matiaszczyk, opisującego strategie, narzędzia i metody stosowane przez państwa posiadające silny przemysł atomowy we wspieraniu jego ekspansji zagranicznej.

Instytut Dyplomacji Gospodarczej jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej, a w tym pragmatyzmu, rzetelności oraz efektywności w działaniach biznesowych w Polsce i na całym świecie.

„Atomowa Dyplomacja. Konferencja o bezpieczeństwie energetycznym i przyszłej roli atomu w polskiej energetyce”

Konferencja otwierająca projekt została zaplanowana na 18 października w Domu Dziennikarza Foksal. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym – poprzez udział stacjonarny, po wypełnieniu formularza, oraz poprzez transmisję na żywo. Zapewniony zostanie udział tłumacza migowego. W ramach niej odbędą się cztery panele wraz z zaproszonymi ekspertami:

  • Panel 1. Surowce energetyczne jako narzędzia nacisku dyplomatycznego
  • Panel 2. Wyzwania polskiej energetyki – miks energetyczny, infrastruktura przesyłowa,
    uwarunkowania międzynarodowe
  • Panel 3. Obecne propozycje budowy elektrowni jądrowej w Polsce
  • Panel 4. Zyski polskiej energetyki atomowej

Wydarzenie na portalu Facebook: https://fb.me/e/2UhKfLvMw

Atomowa Dyplomacja – Materiał informacyjny