„Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia”. Publikacja z udziałem Ekspertów IPE

wpis w: inne | 0

„Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia” rezultatem projektu SKN „Eurointegracja” z dotacji MNiE

okładka książka bezpieczeństwo energetyczne

Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja” działające przy Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Edukacji – „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” nr SKN/SP/498491/2021 z dnia 18.06.2021 zrealizowało założenia projektu badawczego pt.Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia”.

Założenia projektu zostały sformułowane przez studentów pod koordynacją Pana Piotra Leszczyńskiego i opieką naukową dra hab. Mariusza Ruszel, prof. PRz będącego opiekunem SKN „Eurointegracja”. W toku prac prowadzone były dyskusje naukowe z udziałem m.in. dra Sławomira Wolskiego z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz, dr Ewy Mataczyńskiej z Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, Tomoho Umedy z Hynfra, Pawła Jakubowskiego z PERN Serwis mgr Alicji Wiącek ze Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych PRz, oraz studentów SKN Eurointegracja: Piotra Leszczyńskiego, Darii Rzemieniak, Jagody Siwiec oraz Lidii Murias. Rezultatem prac badawczych jest publikacja będąca wynikiem pracy 15 autorów, zarówno studentów, a także pracowników naukowych i ekspertów.

Podjęty w monografii temat bezpieczeństwa, jest zagadnieniem niezwykle istotnym, szczególnie w aktualnej sytuacji geopolitycznej, a zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw surowców energetycznych i energii należy do najważniejszych wyzwań dla współczesnych państw.

Pierwsza część monografii (składająca się z sześciu rozdziałów) definiuje rolę wodoru w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Z uwagi na fakt, że w światowej strukturze bilansu energetycznego kluczową rolę odgrywają paliwa kopalne, których dostawy regulowane są różnorodnymi czynnikami: politycznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi, warto zwrócić uwagę na dywersyfikację nośników energii, w tym na źródła odnawialne i wodór. Spośród wszystkich form różnicujących sposób produkcji energii największe nadzieje wiąże się właśnie z wodorem ze względu na jego wszechstronne zastosowanie. Z tego względu w drugiej części (złożonej z ośmiu rozdziałów) zostały przedstawione analizy rozwoju gospodarki wodorowej w wybranych krajach, które odgrywają kluczową rolę w zakresie budowy gospodarki wodorowej.

Publikacja zawiera artykuły zredagowane przez Ekspertów IPE:

  • dr hab. Mariusza Ryszel, prof. PRz – Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście współczesnych wyzwań wywołanych wojną w Ukrainie w 2022 roku
  • dr Ewy Mataczyńskiej – Strategiczne znaczenie wodoru w ramach łączenia sektorów (współautor Marek Sikora)
  • dr Jolanty Stec-Rusieckiej – Możliwości i potencjał rozwoju gospodarki wodorowej Polski

Recenzenci monografii: prof. dr hab. Jarosław Gryz z Akademii Sztuki Wojennej i dr hab. Grzegorz Tchorek z Uniwersytetu Warszawskiego są zgodni, że monografia stanowi interesujący wkład w rozważania na temat problemów i wyzwań w rozwoju łańcucha gospodarki wodorowej i może stanowić wykładnię dla zagadnień transformacji energetycznej z udziałem wodoru. Publikacja powstała pod redakcją naukową mgr Alicji Wiącek, dra hab. Mariusza Ruszel, prof. PRz oraz dr Jolanty Stec-Rusieckiej.

Redaktorzy kierują szczególne podziękowania dla mgra Piotra Cyrka z Oficyny Wydawniczej PRz za korektę językową.

Publikację można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej Wydawnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza

Pobierz tutaj