dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz
„Czego współczesne pokolenie może nauczyć się od Ignacego Łukasiewicza?”
Ignacy Łukasiewicz powszechnie określany jest jako twórca przemysłu naftowego. Większość osób kojarzy go z lampą naftową, jednakże był on również znakomitym farmaceutą, polskim działaczem niepodległościowym i społecznym, a także filantropem. Warto przypomnieć, że był współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni oraz destylarni ropy naftowej. W sposób trwały zapisał się na kartach światowej historii gospodarczej. Oznacza to, że był nie tylko wynalazcą lampy naftowej, jego dokonania są znacznie szersze.
Działał w niezwykle trudnych czasach, zmagał się z wieloma trudnościami prywatnymi, a także politycznymi oraz gospodarczymi, a jednak wiele wydarzeń których doświadczył nie złamało jego postawy, która jest ponadczasowa. Udowodnił, że bycie innowatorem oraz przedsiębiorcą nie wyklucza się z zachowaniem postawy społecznej godnej naśladowania. Zadając sobie dzisiaj z perspektywy XXI wieku pytanie, czego możemy nauczyć się od Ignacego Łukasiewicza? Warto zwrócić uwagę na kilka poruszonych w artykule aspektów. Celem artykułu jest przedstawienie wartości charakteryzujących osobę Ignacego Łukasiewicza, godnych polecenia współczesnemu pokoleniu.
Artykuł zostanie opublikowany już w niedzielę, 17 października 2022 r.
Sponsorem strategicznym projektu Historia sektora energii jest Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast partnerem Fundacja PGE.