Czego współczesne pokolenie może nauczyć się od Ignacego Łukasiewicza?

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz
Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza

STRESZCZENIE

Ignacy Łukasiewicz powszechnie określany jest jako twórca przemysłu naftowego. Większość osób kojarzy go z lampą naftową, jednakże był on również znakomitym farmaceutą, polskim działaczem niepodległościowym i społecznym, a także filantropem. Warto przypomnieć, że był współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni oraz destylarni ropy naftowej. W sposób trwały zapisał się na kartach światowej historii gospodarczej. Oznacza to, że był nie tylko wynalazcą lampy naftowej, jego dokonania są znacznie szersze.

Działał w niezwykle trudnych czasach, zmagał się z wieloma trudnościami prywatnymi, a także politycznymi oraz gospodarczymi, a jednak wiele wydarzeń których doświadczył nie złamało jego postawy, która jest ponadczasowa. Udowodnił, że bycie innowatorem oraz przedsiębiorcą nie wyklucza się z zachowaniem postawy społecznej godnej naśladowania.

Zadając sobie dzisiaj z perspektywy XXI wieku pytanie, czego możemy nauczyć się od Ignacego Łukasiewicza? Warto zwrócić uwagę na kilka poruszonych w artykule aspektów. Celem artykułu jest przedstawienie wartości charakteryzujących osobę Ignacego Łukasiewicza, godnych polecenia współczesnemu pokoleniu


CAŁY ARTYKUŁ      11/2022/HSE (PDF)


Sponsorem strategicznym projektu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast partnerem Fundacja PGE.

HSE-Mariusz-Ruszel-IPE