Warsztaty „Praktyczne perspektywy publikowania naukowego”

wpis w: inne | 0

W dniu 21. października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyły się warsztaty z okazji osiągnięcia 1000 czasopism na platformie ICM UW „Praktyczne perspektywy publikowania naukowego”. Udział w wydarzeniu wzięła ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, Anna Kucharska.

Celem wydarzenia była debata na temat aktualnej sytuacji czasopism naukowych w Polsce. W szczególności spotkanie służyło wymianie doświadczeń oraz omówieniu  potrzeb i oczekiwań zarówno wydawców jak i redakcji czasopism związanych z otwartym dostępem. Udział reprezentanta Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza w warsztatach wiązał się z prowadzoną działalnością wydawniczą, w ramach której Instytut publikuje czasopismo naukowe „Energy Policy Studies”. Wszystkie numery czasopisma są dostępne online w wersji elektronicznej bezpłatnie w ramach licencji Open Access.

Warto wspomnieć, że warsztaty odbyły się symbolicznie w dniu rozpoczynającym coroczny Tydzień Otwartego Dostępu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Na platformie Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego udostępnionych jest aktualnie ponad 300 000 artykułów z 1000 polskich czasopism naukowych.

Spotkanie rozpoczęło przemówienie dr Marka Michalewicza, Dyrektora ICM, który zaprezentował dotychczasową działalność Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz osiągnięcia Zespołów ICM w zakresie budowy bazy czasopism naukowych, której towarzyszy idea otwartego dostępu i promocja wiedzy. Następnie wykład wygłosił Dominic Mitchell z Directory of Open Access Journals – bazy czasopism naukowych z otartym dostępem o zasięgu światowym. Wykład odnosił się do celów budowania baz o otwartym dostępie, korzyściach związanych z indeksowaniem w DOAJ czasopism i artykułów naukowych oraz strukturze i formie działania tej bazy.

Ekspert Instytutu Polityki Energetycznej uczestniczyła w warsztatach poświęconych indeksowaniu czasopism w bazie Scopus oraz skutecznemu aplikowaniu do bazy Directory of Open Access Journals. Udział w tych warsztatach wiązał się bezpośrednio z działalnością wydawniczą Instytutu Polityki Energetycznej. Uzyskana wiedza ma na celu podnoszenie jakości „Energy Policy Studies”, jak też rozszerzanie dostępu do czasopisma i podnoszenie jego rozpoznawalności w skali międzynarodowej.

 

IMG_20191021_100119ab