Seminarium „Klaster jako wyzwanie technologiczne – współpraca fotowoltaicznych źródeł energii z siecią zasilającą”

wpis w: inne | 0

12 września br. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się seminarium „Klaster jako wyzwanie technologiczne – współpraca fotowoltaicznych źródeł energii z siecią zasilającą”, w którym przedstawicielem Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza była Anna Kucharska.

Seminarium miało na celu omówienie doświadczeń z pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia przy dużym nasyceniu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Poruszone zagadnienia odnosiły się do istniejących regulacji prawnych w zakresie mikroinstalacji, rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze działania firmy Tauron, projektu instalacji fotowoltaicznych w gminie Ochotnica Dolna, wpływu fotowoltaiki na pracę sieci niskiego napięcia oraz doświadczeń z tym związanych w przypadkach dużego nasycenia mikroinstalacji i redukcji negatywnego wpływu fotowoltaiki, jak również metod bilansowania międzyfazowego i jakości dostaw energii elektrycznej przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

Prelegentami byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej: prof. Zbigniew Hanzelka i dr Sławomir Kopeć oraz TAURON Dystrybucja S.A.: mgr inż. Wojciech Schab, mgr inż. Łukasz Topolski, mgr inż. Łukasz Topolski, dr inż. Maciej Mróz.

Wydarzenie to należy do cyklu seminariów odbywających się w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)”, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Organizatorami wydarzenia są członkowie konsorcjum KlastER: Akademia Górniczo-Hutnicza, Ministerstwo Energii (lider) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych.