Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla Ministra Piotra Naimskiego

wpis w: inne | 0

ipe-slider-nagrodaPodczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” zorganizowanej przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja” (16-17 kwietnia 2018 r.) została po raz pierwszy przyznana Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne – za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego
do Polski.

Podczas rozpoczęcia przemawiał Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Został on laureatem pierwszej nagrody im. Ignacego Łukasiewicza. Otrzymał ją z rąk rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Tadeusza Markowskiego za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Polski.

– Ta nagroda będzie na razie stała w depozycie. Projekt, który Państwo docenili, czyli Baltic Pipe, jest nienowy. Narodził się wiosną 1992 roku. Kilka razy próbowaliśmy tę wizję zrealizować. Czasem było bardzo blisko, ale się nie udało. Dzisiaj jesteśmy o krok od sukcesu- mówił Piotr Naimski. Zapowiedział, że budowa Baltic Pipe ma ruszyć w 2020 roku.

– Mamy poparcie Unii Europejskiej. Projekt jest na liście strategicznej. Jest traktowany jako europejski, co jest ważne dla naszych partnerów w Kopenhadze, Oslo i innych stolicach, które są konsultowane w tym projekcie. Łatwo policzyć, że pierwsza rura będzie zatopiona w 2020 roku – powiedział minister. Poinformował, że toczą się już rozmowy z dostawcami rur i wykonawcami.

– W porównaniu z innymi projektami z przeszłości ten jest najbardziej dojrzały. Mamy zespół ludzi, którzy to robią i wierzą w sukces projektu. Nagroda Łukasiewicza pozostanie w depozycie. To nie jest nagroda dla mnie, ale dla mojego zespołu. Wystawimy ją na widok publiczny, kiedy projekt powstanie – zakończył Piotr Naimski.

Podczas paneli konferencyjnych dziś i jutro będą poruszane tematy dotyczące: strategicznych surowców energetycznych; elektromobilności; geopolityki dostaw gazu ziemnego; wodoru jako paliwa przyszłości; przemysłu 4.0 w sektorze energii; bezpieczeństwa energetycznego; odnawialnych źródeł energii; efektywności energetycznej.

Konferencja dotyczyła różnych aspektów polityki energetycznej. Wzięło w niej udział ponad 100 prelegentów z całej Polski, ponad 200 uczestników, a także ponad 1300 internautów. W konferencji wzięli udział przedstawiciele największych polskich firm energetycznych.

Sponsorami głównymi są: PGNiG, GC Energy, Jastrzębska Spółka Węglowa. Partnerami: PERN, GRUPA LOTOS, Towarowa Giełda Energii. Sponsorzy wspierający: GAZ-SYSTEM, Geotermia Mazowiecka, Asseco Poland, Fakro, Polska Spółka Gazownictwa, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Rzeszowie, Elektromontaż Rzeszów.

dsc_3866_fot_arkadiusz_surowiecimg_9238-fot-marian-misiakiewicz-prawa-autorskie-zastrezone img_9232-fot-marian-misiakiewicz-prawa-autorskie-zastrezone