Dr Ewa Mataczyńska – ekspert IPE na konferencji Smart Grid w Polsce

wpis w: inne | 0

W dniu 31.05.2107 w Sali pod Kopułą Ministerstwa Rozwoju, Polski Komitet Światowej Rady Energetycznej zorganizował pod patronatem honorowym Ministerstwa Energii konferencję Smart Grid w Polsce. Patronat medialny objęło czasopismo Smart Grid Polska oraz Inteligentne Miasta i Regiony. W konferencji jako uczestnik wzięła udział dr Ewa Mataczyńska.

Tematyka konferencji dotyczyła szeregu zagadnień z zakresu rozwoju inteligentnych sieci energetycznych w Polsce. Merytoryczna dyskusja  podzielona została na sesje tematyczne porządkujące najważniejsze kwestie dotyczące wdrożenia, rozwoju oraz przyszłych kierunków Smart Grid w Polsce.

Konferencję rozpoczął Wiceminister Andrzej Piotrowski wskazując na zmiany zachodzące w sektorze energetyki. Zmiany te w istotny sposób wiążą się z koniecznością rozwoju inteligentnych sieci. Wspomniał tu przede wszystkim o rozwoju energetyki odnawialnej dającej możliwość lokalnym obszarom, wskazując klastry energii jako element gwarantujący zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo zauważył, że nabierający tempa proces wdrażania elektromobilności w Polsce również będzie wymagał inteligentnych rozwiązań w zakresie umożliwienia integracji punktów ładowania z sieciami elektroenergetycznymi.

Pierwsza sesja tematyczna dotyczyła inteligentnego opomiarowania jako podstawowego elementu inteligentnej infrastruktury sieciowej. W panelu zaprezentowali swoje rozwiązania w tym zakresie przedstawiciele dwóch spółek energetycznych Tauron Polska Energia SA i Enea SA oraz przedstawiciel firmy Apator SA. Prezentujące się firmy jednoznacznie wskazywały na korzyści wynikające z wprowadzania inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu siecią, zarówno na poziomie samych spółek jak i konsumentów.

Niezwykle istotnym podsumowaniem tego bloku tematycznego była prezentacja prof. Jana Popczyka Pomiary i niezależni operatorzy pomiarów na szybkim i otwartym mono rynku energii elektrycznej OZE. Prezentacja wskazywała na ułomność obecnego rozwoju inteligentnego opomiarowania wynikającą z zamknięcia dostępu do danych pomiarowych pozyskiwanych za pomocą liczników smart dla wszystkich zainteresowanych stron.

Kolejna sesja tematyczna skupiła się na korzyściach oraz barierach wprowadzania inteligentnych linii i stacji elektroenergetycznych. Wszyscy prelegenci wskazywali wiele korzyści wynikających z inteligentnych rozwiązań. W toku dyskusji tezę tę jednak poddano pod wątpliwość dostrzegając, że najistotniejszą korzyścią z punktu widzenia odbiorcy są niższe rachunki za energię elektryczną (68,4% ogółu badanych). Wskazano również, że masowe wdrażanie inteligentnych rozwiązań przekłada się na większe koszty dla wszystkich uczestników systemu, a zatem nie spełnia podstawowego wymogu stawianego przez odbiorców.

Jako bariery rozwoju inteligentnych sieci wskazano przede wszystkim brak państwowego harmonogramu realizacji takiego przedsięwzięcia co w istotny sposób przekłada się na powściągliwość spółek energetycznych w inwestowaniu w rozwój inteligentnego opomiarowania.

Podsumowując, na uwagę zasługują niewątpliwie dwie prezentacje, które zostały przedstawione w sesji dotyczącej innowacyjnych projektów w obszarze Smart Grid Polska.

Barbara Adamska z ADM Polska zaprezentowała materiał zatytułowany Magazynowanie energii w klastrach energii. Wskazała realne rozwiązania już funkcjonujące w zakresie klastrów energii. Opowiedziała o Żywieckim Klastrze energii, który swoim obszarem obejmuje 11 gmin oraz zaprezentowała Klaster Słupsk obejmujący obszarem miasto na prawach powiatu Słupsk. W prezentacji wskazała, że rola magazynów energii w klastrze może być bardzo różna w zależności od tego w jakim stopniu zechce klaster równoważyć zapotrzebowanie energii elektrycznej na swoim obszarze. Stwierdziła, że w klastrze energii jest miejsce na wszystkie rodzaje magazynów, wszystko zależy od konkretnego miejsca, konkretnych potrzeb, czy konkretnego klastra i jego potencjału. Prezentacja została zakończona apelem, że „Magazyn energii w klastrze energii to jest świetny pomysł żeby pomyśleć o tworzeniu możliwości zakupu przez OSD usług regulacyjno-bilansujących”.

Drugie wystąpienie, które niewątpliwie zainteresowało to prezentacja Jarosława Tworóga z KIGEiT, który przedstawił spojrzenie w przyszłość opowiadając o Industry 4.0 – procesy integracji infrastruktury technicznej i przemysłu. Niezwykle interesująca prezentacja rozpoczynająca się w niedalekiej przyszłości i wskazująca na kierunki zmian jakie będą miały miejsce do roku 2050. Od inteligentnych urządzeń, poprzez uczenie się wzajemne maszyn do autonomicznych rozwiązań. Przyszłość ta wydaje się mało odległa, jednak aby zaistniała potrzeba dużo wysiłku i chęci w tworzenie rzeczy z pozoru wyglądających na niemożliwe do osiągnięcia. Pytanie postawione na koniec prezentacji Jak energetyka odnajdzie się w tej przyszłości? wywołało refleksje o przyszłość sektora.

smartgrid120170531_103239